annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Min første store kærlighed
Hvem er online?
0 registrerede 1048 gæster og 2319 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Åndelig Føde

Hej Arne

Citat:
Jeg skrev, at jeg synes, religionerne svigter alt andet end os mennesker.
Du nævner så, at buddhismen medtager dyrene, men det skyldes jo, at vi mennesker kan genfødes som dyr.
Og hvad planteverdenen angår, er der vist ikke megen omsorg at finde i nogen religion.
Kommer vi så til denne klode som helhed, er der vist intet


Jeg tror ikke, at østens religioner er så forenklede, at godhed mod dyrene udelukkende skyldes, at vi selv kan fødes som dyr (det er ikke alle grene af de østlige religioner, der tror på dette, i øvrigt). Det er snarere, at de er sansende væsner, og at al lidelse bør undgås i videst muligt omfang. For mig at se, når jeg læser om disse religioner, så er medfølelse i nuet i centrum, ikke egoisme i forhold til ens egen fremtid.

Med hensyn til "kloden som helhed", så er jeg meget uenig. Netop kristendommen fokuserer på skaberværket som helhed. Men skaberværket er i en falden tilstand, hvor mennesket må slide i det og ikke har det nemt. Dette er dog ikke "telos", det indre formål og mening med skabelsen som vi ser forskellige steder i Bibelen, fx første kapitel og i Romerbrevet kap. 8.

Citat:
Jeg tror ikke på, at vi mennesker skal gøre forsøg på at fatte det guddommelige.


Så sort og hvidt ser jeg ikke på det. Jeg mener ikke, at vi kan "udtømme Gud" eller "sætte ham i logisk system". Men jeg mener i aller højeste grad, at vi er forpligtet til at tage imod det guddommelige meningsfuldt. Og for mig er det IKKE meningsfuldt at påstå, at Gud er ligeglad med menneskers og dyrs pinsler, og at "ulven vil bo med lammet, og at panteren ligge sammen med kiddet" (Esajas).

Jeg på, at Gud vil sørge for, at alt bliver godt. For Gud er kærlighed. Eller som du måske vil sige: Det guddommelige er altomfattende kærlighed.

Citat:
Jeg tror på, at vi mennesker ydmygt og taknemmeligt skal glæde os over at være en del af miraklet: skaberværket - på lige fod med alt andet skabt.


Selvfølgelig skal vi glæde os over det. Enig. Men vi er dog givet muligheder, ingen andre dyr på denne klode er givet. Valgfrihed til at forstå verden i et større omfang end fluen - og handle på det. Hvis Gud er skaberen, og du og jeg er skabt, så må vi heller ikke fornægte denne Guds gave, dette aspekt af Miraklet.

Citat:
Og værdidomme over hvordan og hvorfor verden er, det er for mig spild af kræfter, der i stedet kunne være brugt til kærlighed.


Og jeg mener omvendt, at vi kan elske Gud med hele vores forstand, sind og hjerte. Det ene udelukker ikke det andet, tværtimod, hvis vi elsker i al ydmyghed, så opstår harmonien. Sådan ser jeg det.

Citat:
Er det alene menneskers handlinger, der kan være onde?


Jeg tror ikke, at løven er ond, når den flænser et andet dyrs kød. Dette er dens natur.
Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
23/04/2026 07:50
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
05/04/2026 22:14
Misforståelsen
af somo
27/03/2026 09:00
Sunde kirker
af sundekirker
21/03/2026 17:10
Fri tro
af Hanskrist
10/03/2026 12:52
Nyheder fra DR
24-årig blev ramt af skud i landsby næ..
23/04/2026 22:14
Politiindsats med militærhelikopter luk..
23/04/2026 20:57
Styrelse sætter praktikansøgninger fra..
23/04/2026 19:06
’Fuldstændig vildt’, siger arkæolo..
23/04/2026 17:35
Passagerer på Gribskovbanen skal med to..
23/04/2026 17:19
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trump afviser at bruge atomvåben i Iran..
23/04/2026 22:11
Kilder: Soldat anholdt for at tjene mill..
23/04/2026 21:57
Israel og Libanon forlænger våbenhvile..
23/04/2026 21:34
Meta vil afskedige ti procent af sine me..
23/04/2026 20:52
Intels aktie stiger kraftigt oven på ny..
23/04/2026 20:46