annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Løve i egen hule nu.
Hvem er online?
0 registrerede 1073 gæster og 235 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Lyset - et forum for spirituelle mennesker...

Du må gerne være anonym Tikka (og måske være i besiddelse af to profiler, det har vi oplevet før og være en der skifter profilnavn og har været her tidligere under et andet navn (og jeg siger ikke noget af dette er tilfældet, blot at jeg har en underlig fornemmelse med dig og jeg ved ikke om en telefonopringning ville kunne bringe klarhed her)). Men ikke engang mine kærester bryder jeg mig om at snakke i telefon med, og det ved de, at jeg foretrækker skriftlig kommunikation som small talk eller at vi bare mødes in real life. Kun praktisk aftale og forretningsmæssigt synes jeg telefon kontakt er okay, men ikke til at lære et andet menneske bedre at kende, her bryder jeg mig ikke om at bruge telefonen, fordi så meget kan gå galt når munden løber, vi snakker, og ikke kan se kropssproget og humor og glimt i øjet.

Jeg og du, vi begge har tydeligvis en høne at skulle have plukket med hinanden.

Men jeg kan godt ignorere dig eller lade være med at jagte dig hver gang du ytrer dig og ofte læser jeg ej heller dine indlæg når jeg konstatere du docerer din a b c bum bum logiske bibelfundamentalisme der bunder i en hjernespinds agtig blindt troet overnaturlig parallel virkelighed, som også Simon ønsker at skyde de kristne i skoene at de naivt opererer med. MEN NEJ siger jeg fra nu af og til evigheden, bliver som Paulus aldrig træt af at hævde det samme igen igen, fordi som han erkendte dette var nødvendigt, har jeg også erkendt dette er nødvendigt hvis vi vil undgå at fordomme og uvidenhed om kristendommen kommer til at sejre. Dette utrættelige arbejder elsker Paulus mig for, ikke kun fordi mine KRISTUS VIDNESBYRD er repræsentative for ægte kristendom, men også fordi folk tar imod det kristne trosliv og dets SPIRITUALITET gennem det jeg skriver, hvis altså Gud Helligånden, eller ÅNDEN er over dem, kommer til dem i forbindelse hvad jeg skriver, og bringer dem de rigtige INSPIRATIONER og ÅBENBARINGER.

Jeg har også altid sagt, at læse Tillich, Berdyaev, mmfl og ja HansKrist kan være mindst lige så vigtigt som at sidde med næsen i Bibelen og overindlære hvad der her står, dog er enkelte referencer til Bibelen udmærket for at kaste lys over at også for to tusind år siden var de samme eksistential ontologiske trosforhold (spirituelle religiøse) i menneskers liv på spil som i dag. Menneskets eksistentielle vilkår og situation har såvidt på en lang række almen menneskelige forhold ikke ændret sig.

Gerth er også vigtig og Thomas er uhyre vigtig. Der er altid KIRKE hvor Thomas er og han er ikke som du siger om HansKrist, det dummeste menneske tænkes kan.

Nå nu til noget andet.
Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
23/04/2026 07:50
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
05/04/2026 22:14
Misforståelsen
af somo
27/03/2026 09:00
Sunde kirker
af sundekirker
21/03/2026 17:10
Fri tro
af Hanskrist
10/03/2026 12:52
Nyheder fra DR
Anti-svindelenhed har indledt undersøge..
24/04/2026 17:33
C25-indekset lukker med Novo-fremgang
24/04/2026 17:19
Cecilie Liv Hansen vil trække sig fra u..
24/04/2026 17:09
Politiet til bilister: Læg nu den telef..
24/04/2026 16:49
Polen opfanger russiske jagerfly over Ø..
24/04/2026 16:39
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Adam Garff: Midt i lektielæsningen lær..
24/04/2026 16:30
Dødsdømte i USA skal også kunne henre..
24/04/2026 16:23
Domprovst: Kritik af spiritualitet i kir..
24/04/2026 16:00
Trump ville styrke de fossile brændsler..
24/04/2026 16:00
I tre dage har unge malere, murere og k..
24/04/2026 16:00