annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Solopgang med flot fuldmåne
Hvem er online?
0 registrerede 1405 gæster og 249 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Lyset - et forum for spirituelle mennesker...

Hanskrist.
Du skriver:
Citat:
Kirken har et ønske pga frygt for at Kristusbevidstheden går i glemmebogen, vi/Kirken har brug for stærke billeder og/eller biografier af Kirkens Jesus der er Kristus (ikke nødvendigvis den historiske Jesus (hvilket er tydeligt at dette ikke er hvad der kun er tale om) da han er langt væk i tid og man har nok kun mundtlige beretninger og måske lidt skriftligt (her er visse teorier i omløb)). Hvis det der skrives ikke stemmer overens med Kirkens idéer om Jesus Kristus vil de selvfølgelig kassere det. Det er på kirkens foranledning og initiativ at disse evangelier kommer til verden, og de skal godkendes ud fra at de indeholder eller portrættere Kirkens Jesus der er Kristus, dette er kriterierne, så altså bestilt arbejde er det, da kirken ved med sig selv ret meget om hvad de ønsker slutresultatet skal være, ihvertfald hvad det ikke må udmønte sig i, nemlig at være for meget på kollisionskurs med Kirkens Jesus der er Kristus.

Kristendom.dk skriver:
Citat:
Det Nye Testamente - evangelierne
Det Nye Testamente består af 27 skrifter af forskellige litterære genrer. Den første hovedgrupper er de fire evangelier, der fortæller om Jesu liv, hans forkyndelse, død og opstandelse. De fire evangelier er opkaldt efter de formodede forfattere og hedder: Matthæus-, Markus-, Lukas- og Johannesevangeliet. De tre første kaldes også de synoptiske evangelier, fordi de kan ses sammen (synopse), det vil sige de følger i store træk hinanden i fremstillingen af Jesu forkyndelse og livsskæbne.Markusevangeliet regnes for at være det ældste af de tre, idet næsten alt, hvad Markus skriver, er indeholdt i Matthæus- og Lukasevangeliet. Johannesevangeliet afviger fra de andre tre ved en helt anderledes disposition af stoffet og i øvrigt ved at bruge andre begreber og en anden sproglig stil. Evangelierne er først skrevet mellem år 70 og 100 e. Kr. Det vil sige, at der forud for evangelierne er gået en mundtlig overlevering af fortællingerne om Jesus inden den skriftlige udformning. Det kan naturligvis undre os, at man først 40 år efter Jesu død og opstandelse nedskriver beretninger om ham. Forklaringen kan være, at de første generationer af kristne levede i forventning om Jesu nære genkomst. Denne forventning opgives, da Jerusalem i år 70 bliver ødelagt af den romerske besættelsesmagt. Begivenheden gør, at de kristne menigheder begynder at nedskrive, hvad man havde overleveret om Jesus.

Denne orientering fra Kristendom.dk ligner jo ikke just den "konspirationsteori", du præsenterer - og som du jo er alene om - uanset om du vil indrømme det eller ej cool

M.v.h. Arne agnostisk pan"teist" - harmoni og kærlighed smiler heart
Seneste indlæg
Tanker fra en samtale
af Hanskrist
27/01/2026 19:20
Nordisk Mytologi
af Anonym
25/01/2026 14:52
Misforståelsen
af somo
22/01/2026 10:29
Verdens Væren
af Arne Thomsen
17/01/2026 17:35
Kristendom
af Arne Thomsen
05/01/2026 21:53
Nyheder fra DR
Danmark genåbner ambassade i Syrien
30/01/2026 11:49
Indonesisk par straffet med 140 piskesla..
30/01/2026 11:13
Fyns Politi advarer ejere af varebiler e..
30/01/2026 10:53
Zelenskyj ser ingen fremskridt i samtale..
30/01/2026 10:30
Læreruddannelsen på Frederiksberg er r..
30/01/2026 10:05
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
En ”udsendelsesambassadør” og flere..
30/01/2026 09:58
Rusland bekræfter Trumps anmodning om p..
30/01/2026 09:46
Information om dagens Radio&TV-tillæg
30/01/2026 09:40
Regeringen vil indføre fodlænkeordning..
30/01/2026 09:37
Danmark genåbner ambassade i Syrien eft..
30/01/2026 09:36