annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
To verdener så forskellige
Hvem er online?
0 registrerede 721 gæster og 729 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: En pind til bålet ...

1)

apropos hvad jeg drøftede med Tikka om en ekstatisk glædesrus og entusiasme

2)

apropos casper christensen omvendelse, kristne dåb

Casper Christensen brugte stoffet MDMA - nøjagtig et stof der gir stærke ekstatiske omvæltende åbenbarings lignende oplevelser, emotionelle affekter med ekstatisk virkning, hvilket også er hvad der indgår i en kristen omvendelse, Damaskuserfaringen, erfaringen af begivenheden KRISTUS.
Den religiøse åbenbaring, Kristusbegivenheden/Damaskusoplevelsen, er en begivenhed, der ikke blot sker for mig. Den er en indre katastrofe i mig, og indtræffer denne katastrofe ikke med mig, er åbenbaringen uden betydning (Nicholas Berdyaev/Hanskrist).
jeg har i mange år efterlyst en ny psykologi der bygger på ekstatiske religiøse åbenbaringserfaringer der gør et uudsletteligt indtryk resten af ens liv, så man aldrig glemmer det igen
"Grib i din væren det, der har grebet og sprængt dig"; Glem aldrig hvad du har mødt", "Elsk det, som du aldrig ville kunne tro to gange", Fortsæt med at være denne, person, eller en og anden, der er blevet grebet og forrykket af en sandheds begivenhedsproces". Alain Badiou.

-0-0-0-0-

Teologi er psykiatri har jeg sagt provokerende. Den paulinske urkristne spiritualitet, entusiasme og ekstatiske begejstringsstruktur, humør og glædes struktur, der er stærk dopaminsk funderet er meget bedre end psykofarmaka, og så er det uden bivirkninger, som det får folk til på en selvaktualiserende måde kreativ til at blomstre som Paulus flere steder nøje beskriver det. Dette er ifølge Paulus Helligåndens særkendetegn, som det er lig med dette at være i KRISTUS.

Det er en besættelse, Helligånden besætter folk og det smitter, så det er noget socialt, kollektivt. Vi kender det fra koncerter og fra fodboldstadions verden over, denne entusiasme og ekstatiske begejstring. Sportsfolk er afhængige af disse dopaminske motivationelle forhold for at kunne realisere deres talent over år. Men dette gælder også violinisten og andre musikere, som det i det hele taget gælder selvaktualiserende kulturelt aktive mennesker under helligåndens ledelse, der er fyldt med passioneret entusiasme og begejstring.
Seneste indlæg
Fri tro
af Hanskrist
10/03/2026 12:52
Ramadan
af somo
10/03/2026 11:09
Misforståelsen
af somo
14/02/2026 13:10
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
07/02/2026 17:14
Kirie eleison
af Hanskrist
07/02/2026 16:43
Nyheder fra DR
DAO har bortvist omdeler, efter valgkort..
13/03/2026 18:03
Natklub i København lukket af politiet
13/03/2026 17:43
Fire anholdt efter brandattentat mod syn..
13/03/2026 17:42
Advarer om falske e-mails med politiet s..
13/03/2026 17:21
Forsker indåndede giftige dampe
13/03/2026 16:50
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Zelenskyj: USA's lempelse af sanktioner ..
13/03/2026 16:50
Siumut-leder: Arbejdet med Grønlands fr..
13/03/2026 16:47
Medie: Tusindvis af amerikanske soldater..
13/03/2026 16:30
Tre personer løb fra bil med tyvekoster..
13/03/2026 16:06
Sognepræst: Letvægtsmoralister korser ..
13/03/2026 16:00