annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus december
Hvem er online?
0 registrerede 767 gæster og 635 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Lyset - et forum for spirituelle mennesker...

Gert:

Citat:
Jeg bryder mig ikke om de sekterisk religiøse trosretninger, der truer med den sidste tids trængsel i en kaotisk verden og Dommedag imod alle syndere. Hans prædiker opfordrende til kaos, hvilket jeg ikke længere i mit liv ønsker for mig selv og verden.


Jeg repræsenterer og præsenterer ikke kristendom sekteriske, tværtimod.

"Hans prædiker opfordrende til kaos"
nej måske du oplever det sådan fordi du ikke forstår at læse hvad jeg skriver, men livet er frygtelig spændende plejer jeg at sige og jeg er enig med Paulus i at dersom vi mennesker i overdreven grad, udtalt grad, søger tryghed og sikkerhed er vi ikke egnet til det her liv.

Carl Rogers:


Tolerere usikkerhed

“Jeg indser, at hvis jeg var stabil, forsigtig og statisk, ville jeg leve i døden. Derfor accepterer jeg forvirring, usikkerhed, frygt og følelsesmæssige op- og nedture. Fordi det er prisen, jeg er villig til at betale for et flydende, forvirrende og spændende liv.“

Frygt og usikkerhed er vores ledsagere i livet. Ikke alt er kontrollerbart eller forudsigeligt eller endog sikkert. Forvirring og følelsesmæssige op- og nedture vil ske, og vi skal være forberedt.

At have tanken om, at vi kan styre alt, kommer fra at være bange for ikke at vide, hvordan man skal reagere. Det er resultatet af usikkerhed. Og selvom det er umuligt at være forberedt på alt, handler vi nogle gange, som vi kan, og bliver fængslet i mental stivhed.

Hvis vi ønsker at leve i fluiditet, skal vi lære at give slip. Dette vil åbne vejen for fleksibilitet og nydelse.


Viktor Frankl:

“To be sure, man's search for meaning may arouse inner tension rather than inner equilibrium. However, precisely such tension is an indispensable prerequisite of mental health.

“What man actually needs is not a tensionless state but rather the striving and struggling for some goal worthy of him. What he needs is not the discharge of tension at any cost, but the call of a potential meaning waiting to be fulfilled by him.”


Gert:

Citat:
Om Hans K´s ord kun handlede om Apostlenes begivenhed eller idag angående åndsudgydelsen?


Jeg taler direkte til folk idag, dig Gert, Arne og ja alle der læser hvad jeg skriver. Om I forstår hvad jeg skriver og føler jer ramt og inspireret er en anden sag, men jeg ved fra folks tilbagemelding at mit kristne budskab har en stærk virkning. Og mange bliver overrasket over hvordan den kristne spiritualitet "retteligen" burde forstås hvis vi er tro overfor Jesus og Paulus, hvad de repræsenterede og præsenterede os for.


-0-0-0-0-

Hvorfor taler/skriver du så ofte i bibelske vendinger Gert, hvorfor skriver du ikke til moderne mennesker i et moderne sprogbrug? Bibelen skal forstås og ikke efterabes, gengives ukritisk.
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
24/12/2025 04:00
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Nyheder fra DR
Mindst to omkommet efter eksplosion på ..
24/12/2025 01:45
Højesteret stopper Trumps brug af Natio..
23/12/2025 21:53
Libysk hærchef meldes dræbt efter flys..
23/12/2025 21:21
Privatfly med libysk hærchef forsvundet..
23/12/2025 20:40
Svenske fyrtårne får 'gammel' teknik e..
23/12/2025 20:17
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Californiske rejsende opfordres til at h..
24/12/2025 01:49
Mindst to døde i eksplosion på plejehj..
24/12/2025 00:15
Australsk delstat strammer våbenlov eft..
24/12/2025 00:00
Højesteret blokerer for indsættelse af..
23/12/2025 20:39
Mange KU-studerende bor fortsat i Køben..
23/12/2025 20:23