annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Der var RAV i den/det idag.
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 2780 gæster og 187 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Tror du på, at du har en Sjæl?

Det er ikke forbudt at læse i nye testamente Gerth, såvidt Jesus og Paulus livlige temperament, som har været kendt og berygtet religionshistorisk altid, det er enestående at personlighed og temperament ikke udslettes eller forsvinder i forbindelse med vores gudsliv og spiritualitet, også derfor du passer bedre på selvet.dk og jeg skrev det kunne være en go ide om du blev optaget derover igen.


Paul's mysticism was not like the mysticism elsewhere described as a soul being at one with God. In the mysticism he felt and encouraged, there is no loss of self but an enriching of it; no erase of time or place but a comprehension of how time and place fit within the eternal. A. Schweitzer.

Gerth er Gerth der er Gerth, men du er stadig for new age syret i hovedet og mangler nogle forstands strukturer til at du helt forstår den vestlige kristne kultur og spiritualitet. Også derfor som sagt jeg sagde selvet.dk ville være et godt sted for dig, da du er meget religiøs som de er det.

Du svinger meget i kvalitet bedømt på dine skriverier, men du kan godt ser vi i glimt formulere dig rimelig struktureret så vi kan læse hvad du skriver. Og dine indslag om skjulte homoseksuelle tilbøjeligheder dem har jeg mere tænkt på som noget selvbiografisk knækprosa som udtryk for din usikkerhed såvidt din seksuelle identitet, men ligefrem at grundlægge en universel café værested hvor dine skæve skriverier er en del af program erklæringen, det vil du ikke lykkes med, såvel som din religions kritik af kristendommen er en tynd kop te og amatør agtig barnlige, og kun kan skabe endnu større fordomme hos ungdommen end de i forvejen lider under.

Du må ikke lide af menneskefrygt og angle så meget efter andres anerkendelse at du skifte standpunkt efter hvilken vej vinden blæser i social sammenhæng. En vis usikkerhed spores, såvel som du tækkes alle vor tids ungdoms fordomme. Også en svaghed du må kunne hæve dig over i takt med at dit eget ståsted bliver solidt funderet, ikke mindst på en vis grad af viden og videnskabelig forståelse.

Du er ung og har næsten 50 år til at udarbejde dine tanker hvis vi sammenligner dig med Arne og Simon fx, så mon ikke du kan nå langt på de 50 år, hvis du har lidt visdom med inde over din livsbane, udvikling.

Ca 40 år gammel og du har samtaler med HansKrist, Simon, Arne, Tikka og Jørgen Primdahl og du er flabet overfor os og er gået i kødet på os, det lover godt for din fremtid. Ihvertfald ikke alle på ca 40 år der ikke har en højere uddannelse, fx universitets uddannelse, der ville turde det. Såvidt jeg har forstået har du ikke gået vildt meget i skole, på de videregående uddannelser. Men af andre veje har du tilegnet dig en masse viden selv om dit liv var mørkt og smertefuldt helt op til i nærheden af de 40 år.
Seneste indlæg
Verdens Væren
af Arne Thomsen
17/01/2026 17:35
Misforståelsen
af somo
13/01/2026 08:05
Kristendom
af Arne Thomsen
05/01/2026 21:53
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Nyheder fra DR
Banedanmark skal undersøge fejl i signa..
19/01/2026 15:54
Danske Bank anbefaler for første gang k..
19/01/2026 15:53
Spaniens premierminister lover at finde ..
19/01/2026 15:31
Marius Borg Høiby tiltalt for yderliger..
19/01/2026 14:13
Mand fundet død i Tilst
19/01/2026 14:13
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Far dømt for at sende børn på genopdr..
19/01/2026 13:41
Togulykke i det sydlige Spanien var som ..
19/01/2026 13:30
Hjælp til børn udsat for forældrevold..
19/01/2026 13:30
Banedanmark gransker årsagerne til omfa..
19/01/2026 13:08
EU ønsker dialog med USA: Vil undgå es..
19/01/2026 12:44