annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
SÃ¥ er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus i januar
Hvem er online?
0 registrerede 540 gæster og 153 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Tror du på, at du har en Sjæl?

Mit liv er ikke baseret på Bibelen, men som Paulus, på Gud og Guds Ånd, og især som Guds Ånds kraft og healing og i det hele taget karismatiske åndsgaver, i og med begivenheden KRISTUS ind i verden.

Min tro er stærk

Bibelfundamentalister har en svag tro, i takt med deres overtroiske bogstavelige læsninger. Ja Bibelfundamentalister behøver slet ikke Gud i deres liv, slet ikke at have Guds Ånd, de må nøjes med bibelkonkordantiske mentale trosforestillinger der er skabt tilfældigt af mennesker, et tilfældigt menneskelig logisk forståelsessystem af hvordan Bibelen skal læses, der udslukker Ånden, Guds Ånd.

Det er Gud i vores liv der er vigtig, ikke Bibelen.

Men jeg er taknemlig for Bibelen og påskønner den.

Og Bibelen er en alt alt for vigtig bog til at den skal læses bogstaveligt.

Vi må lære at forstå hvad der står, hvordan det skal forstås og her er vores erfaringer med Guds Ånd så vigtige, for kun derigennem, igennem hvad der også er BØN kan vi forstå hvad der er på spil og hvordan vi kan forstå fx begivenheden KRISTUS ind i verden. Det er ved HELLIGÅNDENS HJÆLP at vi overhovedet er i stand til at læse Bibelen.

For kristne er der sørme mange andre ting at være beskæftiget med end at rende rundt og slå hinanden i hovedet med Bibelen og bibelcitater, ja HELLIGÅNDEN eller Guds Ånd sætter os i mange andre bevægelser og gir os mange andre ideer og tanker end lige det at rende rundt og have en bibelkonkordantisk mental overtroisk forestillingsverden.


Jeg fornemmer noget Tikka her, måske vi nærmer os en forståelse af hvem Tikka er. Tikka der sagde at Jehovas Vidner aldrig kunne finde på at debattere her på trosfrihed mens hun debatterede med dig Jørgen. Meget mistænkeligt, hvorfor sagde Tikka det? Hvor er Tikka, hvem er Tikka. Og hvorfor holder Simon hånden over Tikka. Nærmer vi os en forståelse. Får vi nogensinde en forklaring. Simon ved hvem Tikka er, ellers ville han ikke have holdt hånden over hende, men jordet hende på sædvanligvis som han gør med folk der ikke underkaster sig hans elendige dårlige hjælpeløse ateisme ståsted.

Og hvorfor hver gang vi drøfter Tikka påvirker det så RoseMaries måde at være aktiv på Trosfrihed.

At Tikka er i ilden burde jo ikke påvirke RoseMarie, men det gør det tydeligvis, såvel som de bruger samme tegnsætning og engang den ene kom til at svare for den anden.

Hvilket også ville besvare hvorfor Simon holder hånden over Tikka.
Seneste indlæg
Ramadan
af somo
10/03/2026 11:09
Fri tro
af Hanskrist
03/03/2026 12:27
Misforståelsen
af somo
14/02/2026 13:10
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
07/02/2026 17:14
Kirie eleison
af Hanskrist
07/02/2026 16:43
Nyheder fra DR
Saudisk oliegigant advarer mod 'katastro..
10/03/2026 10:00
Forsinkede tog har kostet DSB rekordbelÃ..
10/03/2026 09:59
SAS indfører brændstoftillæg efter pr..
10/03/2026 08:47
Nabolande melder om nye angreb fra Israe..
10/03/2026 08:42
15 erhvervsorganisationer går sammen om..
10/03/2026 08:20
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
S vil have flere administrative udvisnin..
10/03/2026 09:45
Trump beskylder Iran for at have bombet ..
10/03/2026 09:45
43 ofre: Mand tiltalt for at afpresse pi..
10/03/2026 09:27
Von der Leyen: Reduktion i atomkraft var..
10/03/2026 09:25
Forstander svarer Sørine Gotfredsen: Du..
10/03/2026 09:25