annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Delfin i Aalborg Nørresundby
Hvem er online?
0 registrerede 2209 gæster og 320 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Mening med mit liv?

Hanskrist, når du skriver:
Citat:
ro kommer af sig selv efter dagens arbejde og gøremål, så det er ikke noget man skal pålægge sig selv, søge, anstrenge sig i, eller starte dagen med at finde, vi har brug for al den rastløshed og virkelyst og nervøsitet og uro der naturligt er, dette skal bruges til dagens arbejde, pligter og rutiner,,
så er jeg egentlig ikke uenig - og sådan har jeg levet et langt arbejdsomt liv.
Men den ro, jeg tænkte på i mit indlæg var ikke den, der kommer af træthed eller udmattelse, men en, der muliggør et mere harmonisk syn på både ydre og indre konflikter, som man jo har med sig - også når man er aktiv blinker

Rent praktisk kan jeg f.eks. nævne den situation, jeg ofte havnede i som rådgivningsdyrlæge i svinebesætninger: Jeg konstaterede et floksygdomsproblem, jeg fandt årsagssammenhængen, jeg fandt en økonomisk og praktisk brugbar løsning, men jeg skulle overbevise ejeren - og kunne ofte ikke.
Engang - i dyb ro om aftenen - blev det klart, at jeg måtte søge at se problemet med ejerens øjne, og jeg blev mere klar over, at de nok sagde: Hvordan kan jeg vide om dyrlægens forslag duer?
Nu blev det så klart, at opgaven var ikke bare at finde løsningen, men også at "sælge" den for ellers var jeg jo en dårlig dyrlæge, der ikke hjalp de syge dyr.

På et tidspunkt fandt en amerikansk dyrlæge en løsning på et generelt problem med lungebetændelse og diarré blandt slagtesvin. Den krævede en drastisk omlægning af produktionen med maksimal naturlig immunisering af moderdyrene samt effektiv hygiejne i de fødte grises omgivelser hele vejen til slagtning: holddrift i tømte rengjorte og desinficerede stalde.
Det var så drastisk en ændring af driften, at ingen ville prøve det, men efter flere år, hvor jeg benyttede enhver lejlighed til at pege på muligheden, var der en, der prøvede det - og lykkedes med det! - og så gik det stærkt! smiler

Afslappet og fokuseret ro, var det, der hjalp til at finde vej.

Og så er der jo ens egne indre konflikter, som man søger at ignorere, men alligevel har med sig hele tiden, når man er aktiv.
Afslappet fokuseret ro rummer i det mindste en chance for at løse konflikterne - og muliggøre bedre funktion, når man er aktiv.
Det er i hvert fald min erfaring blinker

M.v.h. Arne smiler Kærlighed til klodens liv heart
Seneste indlæg
Verdens Væren
af Arne Thomsen
17/01/2026 17:35
Misforståelsen
af somo
13/01/2026 08:05
Kristendom
af Arne Thomsen
05/01/2026 21:53
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Nyheder fra DR
Unge skal fremover have en voksen med ti..
20/01/2026 08:26
Trump deler besked fra Macron: 'Jeg fors..
20/01/2026 08:19
Politiet laver øvelse i kirke
20/01/2026 07:59
Minister vil have flere erhvervsskoleele..
20/01/2026 07:37
E-boks har lanceret AI-værktøj: Skal h..
20/01/2026 07:28
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Forskere finder første tegn på heste s..
20/01/2026 06:31
Ledigheden nåede op på tre procent i d..
20/01/2026 06:24
Unge skal fremover ledsages af en voksen..
20/01/2026 06:00
24 udeblevne fra fogedretten anholdt i s..
20/01/2026 05:42
Rapport: Alt for mange udskrives uden op..
20/01/2026 05:08