annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Strandbumse livet
Hvem er online?
0 registrerede 11 gæster og 136 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Tikka
Emne: Re: En pind til bålet ...


Citat:
Citat:
For - de som ser ”glasset halvtomt” i stedet for halvfyldt har nok sværere at være positive, for glæden trives ikke hos den negative.

Dette betyder, vi kan ændre vort tankemønster i den retning vi gerne vil, uden at booste glæden med stoffer eller alkohol – og - det er nødvendigt for indlæring, at glæden er tilstede da den er drivkraft.
Så man skal stræbe efter sand rigdom engel ... Er man rig når man er glad stortchock - Ja det vil jeg mene - alt er nemmere lysere - dejligere når livet har farver ler

MEN balance balance --- for det må ikke blive en besættelse, så kommer nedturen og de grå farver rockon



HK:
Citat:
Enig med balance eller at man skal kunne lande igen efter at have været i en ekstatisk kreativ glædesrus (dopaminsk glædesrus) med sine projekter her i livet. Dog efter min mening må det gerne blive og være en besættelse, bare man formår at lande igen.



Balance

Balancen jeg taler om i forbindelsen med man skal stræbe skal forstås sådan:

Har man først fået ”styr på eget hus” - ændret tankemønster - ”glasset er halvfyldt” - og erfaret glædens gode virkning skal man ikke stræbe efter glæden for glædens skyld som en narkoman, men stræbe efter egenskaber der fremme glæden hos én selv og andre.

Det at elske sin næste som sig selv betinger man elsker sig selv først. Gør man ikke det har man svært ved at gi´og modtage - og livsglæden vil forsvinde.


Besættelse/glædesrus

Vi kan ikke være besat af glædesrus konstant, så ville vi jo ikke kunne forsvare os ved fare, men man kan godt være så engageret i et eller andet som giver stor glæde, så det en tid kan opleves som glædesrus, men som ordet siger, er der tale om en rus, og den vil selvfølgelig ikke vare ved.
Rusen kan forlænges, men jo længere man gør dette jo sværere er det at ”komme ovenpå” igen da man jo brænder helt ud – hvor længe kan man også være vild glad for et opnået resultat eksempelvis. Der kommer jo hele tiden nyt til og man kan ikke blive hængende i fortiden, derved misser man jo nuet, så når du taler om at lande, mener jeg blot der er tale om at være nærværende smiler

***
Seneste indlæg
Troens frihed
af Tikka
31/05/2025 20:52
Misforståelsen
af somo
26/05/2025 10:06
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
22/05/2025 19:22
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Nyheder fra DR
Kina kalder USA's forsvarsministers besk..
31/05/2025 19:45
Hamas har afleveret svar på amerikansk ..
31/05/2025 17:57
Den tyske kansler skal besøge Trump
31/05/2025 16:56
Astrup og Rasmussen er færdige i Singap..
31/05/2025 16:12
Den arkæologiske udstilling Vedbækfund..
31/05/2025 13:10
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
USA har sendt et forslag til en atomafta..
01/06/2025 01:54
87 meldes anholdt i Istanbul efter demon..
31/05/2025 23:20
Rusland melder om syv dræbte og 30 sår..
31/05/2025 22:04
Moderne fortolkning af Holberg-værk hyl..
31/05/2025 21:25
Trump erstatter kandidat til at stå i s..
31/05/2025 20:16