annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
September Rødhus strand
Hvem er online?
0 registrerede 1095 gæster og 234 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Mellemrummet

Hej dér, ved det smilende natbord...

Tak ska’ du ha’. Og ja, det ér virkelig en vidunderlig stad, Venedig, jeg som barn oplevede med de udvoksede, senere ved selvsyn under en hjemrejse fra Hellas. Men jeg kender ikke nær nok til staden, hvorfor andre menneskers oplevelser i kulturriget såmænd hurtigt ka’ bidrage med nye oplevelser, forudsat selvfølgelig at nogen forstår at fortælle om det oplevede på en interessant og indtagende måde. Men dét synes jo også at være hvad du er ude for, selv om jeg sandt at sige har dig mistænkt for hele sidste års tid at være bosat i Venedig, sammen med hr. Proust naturligvis, men han er vel også en aldeles udmærket rejsepartner – ingen sidebemærkninger om ham.

Det var hen i efteråret jeg oplevede Venedig på egen hånd, og gennem to somre jeg oplevede den med de voksne, som jeg nu alligevel savnede dér i efteråret, trods det at priserne var sænket betragteligt ovenpå en indbringende sommer med turister allevegnefra, netop årsagen til at jeg ikke ku’ flytte dertil.
Vinteren sku’ ellers være den fascinerende tid at opleve Venedig i – akkurat hvad en nisse ville hæfte sig ved – men ærlig talt, trods det paradoxale ér turismen et voksende problem for Venedig og dens indbyggere, og det ville da være utilstedeligt, ja unisseligt, ikke at følge fakta op med handlen. Nisseligvis ka’ man jo også rejse i litteraturen, hvad der også er tradition for: ”en lille nisse rejste, fra…” og så hovedsageligt overlade til venezianeren selv at skrive deres indviklede kulturhistorie, mens verden sukker, og mere nænsomt hjælper med holde staden oppe på sine våde fødder.

Det smilende natbord er skam heller ikke at kimse ad – og fremfor morgensure ansigter, rene fornøjelser at ha’ i sovegemakket, og de tér sig helt anderledes end velduftende sminkeborde, med deres udbud af fremmede kulturers dufte, osv.osv.

Postkort fra Adriaterhavets fjerne brølen, ved du da altid er velkommen..;)

Nisseligst..
Simon – der sku’ hilse fra Noël Coward; den heldige kartoffel befinder sig pt. i et solbeskinnet Jamaica og er lige er blevet færdig med sin Together with Music – der nu ligger på tuben mellem reklamer, suk..;)
Seneste indlæg
Misforståelsen
af RoseMarie
03/12/2025 02:22
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Nyheder fra DR
Mand tiltalt for uagtsomt manddrab efter..
04/12/2025 08:27
Digitale tiltag fik stemmeprocenten til ..
04/12/2025 07:49
Politiet søger fortsat vidner i sag om ..
04/12/2025 07:42
Mødrehjælpen har modtaget 25.000 ansø..
04/12/2025 07:38
Lavt udbud af boliger til salg
04/12/2025 07:08
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Ministerium åbner for muligt krav mod N..
04/12/2025 06:36
Tvangsauktioner ligger på rekordlavt ni..
04/12/2025 06:30
Putin fastholder plan om erobring af Don..
04/12/2025 06:27
Mand tiltalt for uagtsomt manddrab efter..
04/12/2025 06:21
Rumæner stjal parfume og kaffe for hund..
04/12/2025 05:56