annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus i januar
Hvem er online?
0 registrerede 19 gæster og 128 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Mellemrummet

Hej & morn' i eftermiddagen..

Ja, den Halfdan med de skarpe øjne..;)

Rejsen til Skagen burde stå i ethvert bibliotek, i hvert fald dem der bruges, ene og alene fordi den hører til dem man nyder at genlæse, den har da også undertitlen Erindringsmotiver og historiske digressioner, der viser vej til baronessen, fam. Ancher, Krøyer, Drachmann osv. Så der er rigeligt med lys i bogen tilmed.

På et foto af sommerhuset i Gl. Skagen ses PH sammen med sin viv Inger og noget familie, huset blev bygget 1964 og har sin helt egen sjove historie som stedet hvor de to badenymfer stortrivedes, men ikke fordi Skagen var stedet man dovnede. På et andet herligt foto ses PH helt i hvidt med en af sine nære venner, dragerne, som han hyggede sig med at bygge og lege med langs vandet, og når tørsten meldte sig, tøjrede han sin flyvske ven på Hotel Traneklits flagstang mens han slukkede tørsten. Afgjort til stor inspiration for alle børnene, at se deres lidt ældre legekammerats kunstfærdige indretninger, mon ikke også der i læ af vinden blev delt ud af gode råd til selvbyggerne.

Som børn hørte og så vi jo masser til den frække nodes versefødder og kreative sind, og forstod hurtigt han i forældrenes øjne var lidt særlig, det står bestemt også lysende klart at Ole Wivel holdt af sin ven, hvis sidste strofer under svær sygdom naturligt indebærer intellektets erkendelse, idet han en aften måtte bede sin Inger om lige at læse de nyligt skrevne linjer, han kunne ikke længere huske dem:

MOD NUL

Jeg har aldrig kunnet være alene
men elsket tosomheden.
Drømmen om samværet falmer.
Vist kommer du når jeg kalder
og formilder de næste sekunder.
Men bag dig ser jeg det store mørke:
Ingensomheden.

Afslutninger på noget godt er altid trist, sange og lyrik ligger dog tit tungt i erindringen og lader sig ikke sådan flytte, som fx Rejsen til Skagen med de fine fortællinger, fotos og billeder hvor særlig Anna Anchers Vilhelm Kyhn (1903) er noget særligt, forsidebilledet med Marie Krøyer i haven ikke mindst, alt i alt billedet på litteratur der gør vore små biblioteker store, steder man falder i staver, ups! … måske der over indgangsdøren til skoler akkurat burde stå: Vær opmærksom på du her kan falde i staver… - man ka' jo altid blive vakt igen af gode vits:

A hypocrite is a guy who writes a book on atheism, and prays it sells.

- Woody Allen.

mvh & god weekend
Simon
Seneste indlæg
Lys
af Anonym
18/07/2025 14:18
Misforståelsen
af somo
18/07/2025 09:54
DE TOBENEDE ABER
af Arne Thomsen
17/07/2025 22:55
Troens frihed
af Hanskrist
25/06/2025 11:43
Hvad sker der i disse dage?
af somo
02/06/2025 08:12
Nyheder fra DR
Slovenien godkender lov om aktiv dødshj..
18/07/2025 20:24
Nordjyllands Beredskab rykket ud til kra..
18/07/2025 20:17
Mindst tre dræbt på polititræningsanl..
18/07/2025 19:00
Britisk politi dropper efterforskning af..
18/07/2025 18:58
August Holmgren rider videre på Wimbled..
18/07/2025 18:43
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Partier vil have Løkke på banen i sag ..
18/07/2025 19:09
Der er rift om billetter til Nolan-film ..
18/07/2025 18:02
Jeg har lige så mange gode minder om mi..
18/07/2025 18:00
Hun samler mennesker i hele verden over ..
18/07/2025 18:00
Skoven gemmer på mystiske klipper og et..
18/07/2025 18:00