annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Kristen Videnskab - Christian Science
Hvem er online?
0 registrerede 28 gæster og 165 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Guds Ord

Hej Thomas.
Der er mig bekendt ikke nogen risiko ved at registrere sig som deltager her på Trosfrihed.dk - og det er jo i øvrigt ikke meget, man behøver at oplyse blinker

Mit håb er jo, at Trosfrihed.dk kan være et sted, hvor manges meninger mødes om religiøse og i det hele taget spirituelle emner ateisme og materialisme indbefattet - og her helst på en gensidigt inspirerende måde - men helst ikke på en måde, der nærmer sig den lige nu så stærkt diskuterede blasfemiparagraf:
Citat:
Straffelovens §140 Blasfemiparagraffen:
Den, der offentlig driver spot med eller forhåner noget her i landet lovligt bestående religionssamfunds troslærdomme eller gudsdyrkelse, straffes med bøde eller fængsel indtil 4 måneder.
samtidig med at lignende paragraffer som racismeparagraffen, injurieparagraffen og paparazziparagraffen ikke synes at møde kritik.

Rigtig mange synes nu indstillet på at give mere frihed til hån og spot, men den eneste kviltet, jeg kan finde her, er, at de, der håner og spotter på den måde, kan få afløb for deres aggressive følelser - en slags mentalhygiejne, som jeg synes tilsviner det offentlige rum.
Tænk hvis vi gjorde ligeså med urin og afføring for nu ikke at skrive pis og lort blinker

Tænk hvis de, der håner og spotter, fandt ud af at klare deres "mentale afføring" diskret, så der kunne blive plads til seriøse, fordomsfri og inspirerende debatter om de spirituelle områder af tilværelsen.

Det har nok lange udsigter i samfundet, men ikke her på Trosfrihed.dk, hvor jeg mener, at vi efterhånden har forbedret os - om end endnu ikke så meget, at vi har kunnet have en god debat om emner som jødedom, islam, østens religioner, agnosticisme, ateisme og materialisme - enten fordi vi ikke har haft fortalere eller fordi nogle i stedet for at tale for deres egen overbevisning taler ned hånende og spottende om andres.

Og når du skriver:
Citat:
Det ville dog være dejligt, om vi kunne samle nogle flere.
så er jeg selvfølgelig enig med dig, men spørgsmålet er jo hvordan?

Her tænker jeg jo også på, om Peter Admin kunne ønske at invitere diverse trosretninger m.m. til også at deltage - eventuelt med en orientering om vore debatregler smiler

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
25/10/2025 09:24
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Godmorgen og god dag
af Hanskrist
05/10/2025 12:26
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Nyheder fra DR
Israel har modtaget liget af endnu et gi..
27/10/2025 22:10
Jordskælv rammer det vestlige Tyrkiet
27/10/2025 21:51
Litauen nedskyder smuglerballoner fra Be..
27/10/2025 21:12
Jazz-trommeslageren Jack DeJohnette er d..
27/10/2025 20:33
Togbusser tirsdag morgen mellem Kauslund..
27/10/2025 20:11
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
FN melder endnu en medarbejder tilbageho..
27/10/2025 23:07
Advokater vil have efterset dele af Bols..
27/10/2025 23:05
Jamaicas premierminister: Bed for at ork..
27/10/2025 20:59
Flere bygninger kollapset efter jordskæ..
27/10/2025 19:35
Sudans regeringshær trækker sig ud af ..
27/10/2025 19:14