annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
IKON AF KRISTUS
Hvem er online?
0 registrerede 1652 gæster og 349 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Guds Ord

Bibelen er et stort kærligheds drama mellem mennesket og Gud eller mellem Gud og mennesket.

Gud og mennesket tales der om i Bibelen.

Og den virkelighed mennesket har med Gud eksisterer, så bibelen tager ikke fejl og vi kan ikke sige bibelens mange vidunderlige vidnesbyrd og beretninger om det kærligheds dramatiske forhold der er mellem mennesket og Gud ikke holder vand. Det er virkelig den levende Gud og ikke filosoffernes spekulation om Gud vi bliver præsenteret for i Bibelen.

Nye Testamente udgør vores åndelige spirituelle måde at fortolke Gamle Testamente på. Sådan vil det altid være også i dag er det gennem vores moderne verdensbillede og virkelighedsforståelse at Nye Testamente forstås. Dette er Helligåndens værk ville mange teologer sige.


-0-0-0-

Apropos det med Helligånden, så skriver du:

Citat:
Så helligånden skulle hjælpe Jesu apostle til at leve og vidne sandt om Jesu lære efter hans død.


Enig og det er nøjagtigt det mit indlæg der også er et Kristus vidnesbyrd, fuldt og helt lever op til:

Det er Hans-Kristian der som den Jesu Kristi Apostel han er der her efter Jesu død vidner sandt om begivenheden Kristus, Guds nådige handling med os mennesker i forbindelse Jesus.

Vi må ikke gøre tingene sværere end de er. Vi må ikke rende rundt og slå hinanden i hovedet med Bibelen. Dette er dødens ånd og den forkerte uåndelige forståelse der døder os om vi gør det. Bibelen kan være til inspiration og for nogle vejledning, men Helligåndens virke eller Guds Ånd's virke går ikke død i en bog, i Bibelen, men gør at Kristusvirkeligheden griber konstant påny verden over mennesker og Kirken lever.

Det er jo ikke noget dødt vi snakker om der er sket for 2000 år siden, for i så fald er Kristus ikke opstået = Kristusvirkeligheden ikke nogen realitet. Vi kan ikke standse Helligåndens værk ved fx at binde Helligånden op på kun hvad der står i Bibelen. Dette er en absurditet og derved ville det mest livgivende af alt mennesket kender til være død og dødt.

PS:

De tanker vi får direkte fra Gud som Paulus taler om, skal ikke konstant omkring en eller anden bibelsk sætning for at blive "korrekset" det er trættende i længden og det døder Ånden og det er tegn på manglende tillid til Helligåndens virke og gerning med os mennesker (som inspiration og for enkelte belæring kan det gå an indimellem, men ikke konstant som amen i Kirken). Vi skal kunne profetere og tyde tidens tegn og forklare for hinanden i et jævnt forstandigt sprog hvad/hvem den kristne tro og spiritualitet dækker over.

Ved at hamre løs på hinanden, ved konstant at slå hinanden i hovedet med bibelen, ender det mest levende af alt, den kristne tro og spiritualitet, livet skjult med Kristus i Gud, som noget der blot foregår i hovedet på os, så bibelkonkordantiske mentale forestillinger fremkaldt ved altså en bogstavelig overlæsning og hypnotisk overindlæring. Så har vi ikke hjertet og vore eksistentielle umiddelbare åbenbarings erfaringer med i vores spirituelle liv, liv og virkelighed med Gud.
Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
23/07/2026 09:49
Bevidsthed - Tro - Kærlighed
af Arne Thomsen
20/06/2026 17:59
Verdens Væren
af Arne Thomsen
31/05/2026 15:37
Hvad sker der i disse dage?
af somo
25/05/2026 16:33
Denne flygtige Verden
af Arne Thomsen
25/05/2026 12:12
Nyheder fra DR
Rumæniens præsident kritiserer Rusland..
26/07/2026 12:17
Årets kraftigste tyfon rammer Kina - ov..
26/07/2026 12:12
Boksestjerne vinder første kamp efter t..
26/07/2026 10:36
Over 3.000 smittet med ebola i DR Congo,..
26/07/2026 09:56
23 savnet efter vietnamesisk skib forlis..
26/07/2026 08:56
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Statsminister kalder påkørsel i Berlin..
26/07/2026 12:41
Minister: Påkørsel i Berlin var et isl..
26/07/2026 12:34
Kvinde er kommet alvorligt til skade i r..
26/07/2026 12:11
Tysk politi øger grænsekontrol til Dan..
26/07/2026 11:53
Iran vil stoppe angreb under USA's pause..
26/07/2026 11:06