annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Limfjorden Nørresundby siden
Hvem er online?
0 registrerede 1456 gæster og 218 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Guds Ord

Hej Arne

Citat:
Du foreslår, at det er magtsyge, der er årsagen til misbrug af religion.


Jeg formulerede det i hvert fald som et spørgsmål. Overvejet det nøjere har jeg ikke.

Citat:
men det efterlader jo spørgsmålet, hvorfor religionen ikke er så klar og tydelig, at magtmisbrug ikke kan udvikles.


Igen må jeg minde om, at det er skriften - Det Nye Testamente især - jeg er interesseret i. Religionen som sådan har jo fået forskellige udtryk her og dér.

Skriften er krystalklar. Der er ikke plads til vold. Kun den vold der begås mod de kristne selv - for de bliver bedt om at vende den anden kind til!

Citat:
Jeg har godt set, at du hævder, at sufismen "ikke har nogen tro" og citerer derfor


Jamen, jeg skrev jo, som jeg skrev, fordi du bragte et citat, som jeg gentog, nemlig (og nu fremhæver jeg):

Citat:
Til spørgsmålet: ”Er du kristen?” ”Er du muslim?” ”Er du jøde?” – vil sufiernes svar være ja snarere end nej, fordi sufierne ikke er i modsætningsforhold til nogen religion, men sympatiserer med dem alle. I virkeligheden kan sufisme ikke kaldes en religion, for den foreskriver hverken tro eller idéer for nogen, fordi den tager for givet, at sjælen hos hver enkelt individ har sine egne idéer, der passer bedst til dén, og en tro, der skifter med den enkeltes udviklingstrin.


Du bringer nu et citat, hvor jeg tager følgende udpluk:

Citat:
En sufi er én, som anerkender at alle de autentiske religiøse traditioner indeholder et element af sandhed.


Og du tilføjer dine egne ord:

Citat:
Uden på nogen måde at ville missionere for sufisme, så synes jeg, at der her er noget, som kunne være et godt supplement til kristendom.
Om ikke for andet, så i det mindste for at forebygge religionskrige.


Jeg mener ikke, at et supplement til kristendommen kan bestå i "anerkendelsen af", at den "indeholder et element af sandhed". For mig bringer og er Faderen, Sønnen og Helligånden den fulde sandhed. Eller for at sige det med en parafrase: Jesus Kristus er sandheden og vejen og livet.

Supplementer "udvander" blot.

Dette er mit syn på tingene efter at være kommet til tro smiler

Kærlig hilsen
Thomas
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
06/12/2025 12:22
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Kyrie eleison
af RoseMarie
02/11/2025 07:31
Egen tro - og andres
af Anonym
08/10/2025 19:03
Nyheder fra DR
Venezuelansk oppositionsleder ventes at ..
06/12/2025 14:53
Fire anholdt efter æblecrumble-stunt mo..
06/12/2025 13:46
263 ensomme vil med til juleaften: Præs..
06/12/2025 13:12
11 personer dræbt i skyderi i Sydafrika
06/12/2025 13:10
Ventetid på hørehjælp halveret i Nord..
06/12/2025 12:42
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Oppositionsleder ventes at komme til Osl..
06/12/2025 12:31
Analytiker: Netflix-opkøb kan spare dan..
06/12/2025 11:53
Tower of London lukket efter madkast på..
06/12/2025 11:32
Landmændenes ekstra regning fra kvælst..
06/12/2025 11:00
Færge til Anholt kan blive ramt af afly..
06/12/2025 10:54