annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Der var RAV i den/det idag.
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 2780 gæster og 187 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Guds Ord

Hej Thomas.

Jeg har på fornemmelsen, at jeg måske har "jokket på dig" på en eller anden måde - og det var jo ikke hensigten.

Hvad du skriver om "Guds dom", kan jeg ikke rigtig få et klart billede af, og om det er vigtigt, ved jeg ikke.

Når du skriver:
Citat:
Jamen, selvfølgelig tror biblens forfattere da på, hvad de skriver. Men det er da ikke ensbetydende med, at det ikke forholder sig, som de tror.
så siger det da mig, at du ikke direkte modsiger dette:
Citat:
Teksterne i Bibelen afspejler forfatternes religiøse overbevisning og følelser over for Gud på givet tidspunkt.

Angående You Tube filmen, så ku' jeg ikke få mig selv til at se mere end begyndelsen, fordi dens belærende tone og hele "set up" vakte min afsky - beklager blinker
Jeg håber på, at du i stedet selv vil fortælle, hvad det var, der her - åbenbart ret afgørende - ændrede dit syn på kristendommen i en accepterende retning.

Jeg respekterer naturligvis fuldt ud dine ord:
Citat:
Men jeg tror på Gud, og jeg tror på, at Jesus Kristus er Guds Søn, den Opstandne Herre og Frelser.

Og angående dét at missionere, så er min holdning den, at man her bør mødes "på lige fod" - forstået sådan, at man kan præsentere sine egne holdninger, visioner og idéer netop som ens egne - og uden krav om at andre skal opgive deres egne - altså med fuld respekt for, hvad "den anden" står for. Ikke at bilde sig ind, at man selv er klogere end den anden blinker

Og når du skriver - om mig:
Citat:
Du har også dine overbevisninger om livet, ligesom jeg har mine ... agnosticismen er vel ikke fri for overbevisninger. Du tror på, at vi ikke kan vide noget om Gud, og du tror på, at religioner kan være inspirerende, og at vi bør være imødekommende over for disse ideer. Og du gentager det meget ofte.
så mener jeg, at jeg respekterer alles ligeværdighed her - det er i hvert fald hensigten - samt at mine åbenbart mange gentagelser for mig er stadier på en videreudvikling i retning af at "komme bag om" menneske-begrebet Gud til noget, der - for mig - er mere sandt blinker

Som ovenfor bemærket, så er jeg især interesseret i: "hvad det var, der her - åbenbart ret afgørende - ændrede dit syn på kristendommen i en accepterende retning".

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Verdens Væren
af Arne Thomsen
17/01/2026 17:35
Misforståelsen
af somo
13/01/2026 08:05
Kristendom
af Arne Thomsen
05/01/2026 21:53
Solen brænder ud
af Arne Thomsen
27/11/2025 16:58
Hvad HansKrist dog skriver
af Hanskrist
02/11/2025 12:56
Nyheder fra DR
Banedanmark skal undersøge fejl i signa..
19/01/2026 15:54
Danske Bank anbefaler for første gang k..
19/01/2026 15:53
Spaniens premierminister lover at finde ..
19/01/2026 15:31
Marius Borg Høiby tiltalt for yderliger..
19/01/2026 14:13
Mand fundet død i Tilst
19/01/2026 14:13
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Far dømt for at sende børn på genopdr..
19/01/2026 13:41
Togulykke i det sydlige Spanien var som ..
19/01/2026 13:30
Hjælp til børn udsat for forældrevold..
19/01/2026 13:30
Banedanmark gransker årsagerne til omfa..
19/01/2026 13:08
EU ønsker dialog med USA: Vil undgå es..
19/01/2026 12:44