annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus i januar
Hvem er online?
0 registrerede 584 gæster og 1414 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Mellemrummet

Hej RM..

De grundværdier vi længere tilbage talte om, frygten for børnenes fremtid, de sociale implikationer, der angiveligt har interesseret mange rundt om i landet og som også bekymrede dig, afdækkes måske lidt mere her i det åbenbart sidste program:
https://www.youtube.com/watch?v=beX_NdmgG-M

Bemærkelsesværdigt er det, at mange mennesker åbenbart har reageret hvis ikke moralsk negativt, så i hvert fald meget tvivlsomt overfor den lille families livsprojekt, og muligvis fordi sjældent få i dag kan forestille sig et liv uden elektroniske hjælpemidler og samfundsinstitutioner der ånder dem i nakken.
Min første reaktion på familieprojektet var i øvrigt: nåda, dér har vi jo livet på Moberg-plan! - et herligt gensyn, vil jeg sige dig. Du husker vel i øvrigt selv de gamle klicheer i anvendelse, når argumenter slap op: jamen det er bare udviklingen, dén kan man ikke stille noget op overfor…;)

Ikke desto mindre levede vore forældre og bedsteforældre altså netop uden alt det isenkram som mennesket i dag er så afhængiggjort af, men der findes dog stadig små samfund der praktiserer livsindretningen der fungerede flere hundrede år tilbage.
I den forbindelse må det vel også bekymre mange mennesker, hvad de selv ville stille op hvis pludselig det elektroniske grej ikke fik strøm i månedsvis, hvor exempelvis et ”pengeløst” samfund” – hvormed fortalere kun tænker på betaling via kreditkort – ville true os alle på livet.
Men der er jo flere gode grunde til at mennesker finder på alternativer til samfundsjaget der reducerer så mange menneskeliv til bare en økonomisk ressource; de så at sige, generobrer deres eget liv med private beslutninger, og det er vel denne personlige frihedsudøvelse der minder meget om grundtankerne Fristaden Christiania blev opbygget på – ja du husker sikkert, hvor negativt det blev opfattet af ikke mindst politikere dengang, der slet ikke tålte at se alternativer udvikle sig til deres samfundstanker. Christianitter var nassere, kriminelle og lugtede alle af hash osv.

Jeg forestiller mig at du allerede har set programmet, selv fik jeg først nyligt set det, uanset må ka’ det være et gensyn værd – og så lige én til, bare for en ordens skyld, som vendte et par ganske udviklingsivrige forestillinger ryggen:

Og det blir godt at sidde
ganske stille
og være ene med
en stues ro.
Og høre regnen banke
mod den rude,
som angsten før
har mærket med sin kno.

- Halfdan Rasmussen.

mvh
Simon
Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
03/06/2026 11:24
Verdens Væren
af Arne Thomsen
31/05/2026 15:37
Hvad sker der i disse dage?
af somo
25/05/2026 16:33
Denne flygtige Verden
af Arne Thomsen
25/05/2026 12:12
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
05/04/2026 22:14
Nyheder fra DR
17-årige drenge nægter sig skyldige i ..
05/06/2026 12:27
Marius Borg Høiby søger løsladelse gr..
05/06/2026 11:08
Drone eksploderede i rumænsk havn - lan..
05/06/2026 11:02
Andy Warhol-portræt af Dronning Margret..
05/06/2026 10:51
To dømt for salg af falske Apple-produk..
05/06/2026 10:19
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
M-profil: Frandsen skal sikre præsidiet..
05/06/2026 09:53
17-årige drenge nægter drabsforsøg ve..
05/06/2026 09:41
Boldproducenten Select leder fortsat eft..
05/06/2026 09:37
Bekymrende hetz mod kvindelige radikale ..
05/06/2026 09:30
Medie: Droner fundet på rumænsk kyst e..
05/06/2026 09:23