annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Forsøg
Hvem er online?
0 registrerede 659 gæster og 257 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Simon
Emne: Re: Mellemrummet

Hej RM..

Ja, det er meget præcist beskrevet, måske man ku tale om det fælles behov for at udtrykke sine sindbilleder, at vi har noget tilfælles, men bruger et sprog forskelligt fra generationerne tilbage, ja måske hver generation – forudsat der ikke er tale om en kliche – finder sine egne identifikationsbilleder i et fælles oplevelsesrum, der både udvikler og afvikles henad vejen, ind imellem til uigenkendelighed. København som jeg kendte byen op gennem 70’er og 80’erne, er ret forskellig fra byen man ser i dag, selv husene, taler deres eget men noget anderledes sprog!

”Når ord bliver til mennesker, levende mennesker, når mennesker opstår der ud af bogstaver på papiret (eller skærmen) for at blive til i fælles slægtsbånd, hjertebånd og -ånd, så spreder det lys og varme og mere til ... og vingerne foldes ud.”

- Ja, et godt billede på det sete som jeg tænker det; og jeg synes virkelig det er sjovt at se forskellen på samfundsdebatten og digtningen tilbage i 80’erne og nu, for selvfølgelig er der identiske behov, men de kommer til udtryk på sære og mærkelige måder; ja det er da lige før man synes folk burde spare deres penge på store ”samtalekøkkener”, for i stedet at bruge dem på samværstaletid i stuer og soveværelser, hvor de jo ka nå hinanden uden mb’en! Det var lidt dét, der i snakkene tilbage i kollektiverne og i de dramaturgisk set ”blodstænkede parforhold”, dér der virkelig skete noget med både ene- og fællestiden, vinger fik fjer og synspunkter ændredes med tiders forandringer, i et spraglet og temmelig uensagtigt bybillede, med snart punkeres strålende fjerpragter og de oppegående slipsedyr med adamsæblerne i øjnene, og disko’er der daskede rundt foran indgangen til aftenens kødmarked, selv Istedgade er nu blevet et Nyhavns gråzone, uden farver og livsforskelligheder.

Borum og hele balladen er jo tilbageblik på et slægtsbånd man kendte lidt til, og som sikkert findes tilsvarende men dog på en anden måde i dag, hvor andre basker med vingerne i atter andre himmelstorme og deres udtryk om et falds dyb.

Jah, det var heftig musik fra ”popdrengen” – som blæst op ad muren, uflyttelig, står man.. ;)
Lidt sjovt, Bowie holder jeg også meget af – helst det gamle – og kvitterer da lige med:
https://www.youtube.com/watch?v=7FdWPeHFAMk


mvh
Simon
Seneste indlæg
Ved du hvorfor?
af somo
03/06/2026 11:24
Verdens Væren
af Arne Thomsen
31/05/2026 15:37
Hvad sker der i disse dage?
af somo
25/05/2026 16:33
Denne flygtige Verden
af Arne Thomsen
25/05/2026 12:12
Næstekærlighed
af Arne Thomsen
05/04/2026 22:14
Nyheder fra DR
90 norske kommuner siger nej til VM-skå..
08/06/2026 20:12
Er din buksbom også blevet spist af lar..
08/06/2026 17:30
Socialdemokratiet i København vil have ..
08/06/2026 17:00
Israels nye grænselukning til Gaza skab..
08/06/2026 16:59
Dronning Margrethe deltager ved prisudde..
08/06/2026 16:39
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Apples Siri-funktion omdannes til rendyr..
08/06/2026 18:12
aktuelle navne
08/06/2026 18:00
Domstol vil løslade Marius Borg Høiby ..
08/06/2026 16:31
Christian Eriksen er udskrevet og hjemme..
08/06/2026 16:00
Om 25 år er halvdelen af verdens befolk..
08/06/2026 16:00