annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
ER DU GAL MAND
Hvem er online?
0 registrerede 71 gæster og 1983 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Michael
Emne: Re: Samspil mellem det fysiske og det sjælelige

Hej Arne

Jeg har såmænd tit spurgt mig selv om Ole Bjørn var klar over hvad han gjorde når han udtrykte sig som han gjorde her på debatten. Han kunne f. eks. godt have udtrykt sig anderledes når han henvendte sig til HansGisp men han har altså valgt at konfrontere ham.

Resultatet kan vi alle se. HK er totalt nedsmeltet. Jeg betragter Ole Bjørns svar som en bekræftelse på, at der er han klar over. Om dette så er et almindeligt menneskeligt studie eller om det kommer til at optræde i fagvidenskabelige sammenhænge skal jeg ikke kunne sige. Under alle omstændigheder har han jo tilkendegivet, at det vil være i anonymiseret form, så jeg ser simpelthen ikke nogen grund til at beskæftige mig med dette yderligere.

Man kan ikke anstille forsøg med et vågent menneske. I den forbindelse er det besynderligt, at du ikke bliver forarget over de forsøg, som den såkaldte T udsætter dig for. Men det er måske fordi du ikke kan gennemskue dem?

Er du sikker på at du ønsker ærlighed, Arne. Mange mennesker, som har brugt et helt liv på at studere det, som du nu, efter blot at have strejfet det, synes, at du ved en masse om har begået den samme fejl, som dig. Men er du i det hele taget interesseret i, at kende den fejl? De fleste ville ikke være det. smiler

Universet har ingen kærlighed. Universet er materien. Kærlighed er ikke en følelse, kærlighed er en handling. En frihedens handling. Hvor der er frygt er der ingen kærlighed og hvor der er kærlighed er der ingen frygt. At være uden frygt er frihed.

Man kan ikke være klar over noget, der ikke er, man kan kun være klar over noget der er. Jeg kan derfor ikke være klar over at dette at være ligger uden for os mennesker for det er ikke sandt.

At være betyder at være i forbindelse med omverdenen om det så er naturen eller andre mennesker mens ikke at være, betyder at isolere sig. Ikke blot fysisk, men også psykologisk.

Så, at være eller ikke være, er i høj grad op til det enkelte menneske. Som alle andre eksistentielle problemer kan dette også kun løses ved handling.

Hvad skriver du egentlig om i den sammenhæng, Arne?

Jeg kan høre en masse illusioner, men som før sagt, så ønsker su nok ikke, at blive gjort opmærksom på dem?
Seneste indlæg
Egen tro - og andres
af Hanskrist
06/09/2025 22:26
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Misforståelsen
af somo
05/09/2025 07:53
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
GT og NT
af Hanskrist
30/08/2025 11:04
Nyheder fra DR
Nordjysk ultraløber smadrer rekord på ..
07/09/2025 07:55
Fremover bliver breezers, øl og vin skj..
07/09/2025 07:15
Tom Hanks skulle modtage en æresmedalje..
07/09/2025 07:09
425 anholdt ved demonstration for bandly..
07/09/2025 06:49
Poul Nyrup opfordrer til at slukke mobil..
07/09/2025 06:35
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Genskabelse af højmose rykker nærmere ..
07/09/2025 06:00
Løkke rejser til både Israel og Palæs..
07/09/2025 06:00
Regeringen stiller krav til placering af..
07/09/2025 05:00
Personpåkørsel indstillede togdrift me..
07/09/2025 04:06
Poul Nyrup opfordrer til at slukke mobil..
07/09/2025 04:00