annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus i januar
Hvem er online?
0 registrerede 135 gæster og 346 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: ole bjørn
Emne: Re: Samspil mellem det fysiske og det sjælelige


Kære Zenia.

Når man googler på Jonette Crawley, kommer man frem til et succesrigt amerikansk forretningsforetagende, der høvler millioner af dollars ind hver måned på at sælge menneskers egne fantasier til dem selv. De sælger alt fra "spirituelle smykker" til dyre turistrejser til hellige steder, og CD'er med 1000% avance med vejledninger fra en afdød indianer med mystiske kræfter og dyre "tankeoverførte" healinger. Der er næsten ingen grænser for deres grådighed og fantasi, når det handler om at udnytte usikre menneskers håb om at få det bedre.

Det er klart, at med et så lukrativt forretningskoncept, vil der være tusindvis af mennesker verden over, der ser en mulighed for en fed levevej, hvis de hægter sig på ideen, og det virker også den anden vej. Ved at skabe yderligere falsk "dokumentation" for virkningen af terapien, kommer der flere kunder, som man kan sælge de dyre "produkter" til. Den hjemmeside Arne fandt er et typisk eksempel.

Hvad Jonette sælger er intet andet end en placeboeffekt af samme art som alle religiøse organisationer og selvbestaltede missionærer. Vi har, som du måske har forstået, flere af dem her på trosfrihed.dk, som forsøger at "sælge" hver deres version af vejen til lykken, men dog er anstændige nok til ikke at tage penge for at forsøge at overbevise andre om deres tros "lykkebringende" egenskaber.

Der er mere visdom i det gamle danske ordsprog; Verden vil bedrages, end der er i samtlige alverdens religioner og spirituelle bevægelser tilsammen. De positive virkninger ved at have en tro, skyldes mennesker selv, og ikke hellige skrifter og profeters og missionærers virke. Tro kan intet gøre for dig, som du ikke kan gøre selv uden at tro på noget som helst. Det handler kun om at forstå sig selv, og det kan ingen gøre bedre end du selv. Du kom selv et godt stykke ad vejen ved blot at vende blikket indad og tænke over dit eget forhold til omverdenen.

Millioner af ateister har bevist dette gennem tusinder af år. Man kan være harmonisk og kreativ og klog på verden og føle kærlighed til sine medmennesker og have lyst til at hjælpe dem uden at have antydningen af tro. Livsvisdommen ligger allerede i vore gener, manifesteret i vore naturlige drifter, og lykken ligger i at følge dem. Du kan høre den i fuglenes sang, se den i dyrebørns leg og i moderens omsorg for dem, indånde den i blomsternes og frugternes duft, og føle den i hvert et kram, som du får af mennesker, du holder af. Vi behøver hverken guder eller mirakler, for det findes altsammen i en bedre version inde i os.

Mvh

Ole Bjørn :o)






Seneste indlæg
Egen tro - og andres
af Arne Thomsen
17/09/2025 22:52
Misforståelsen
af somo
12/09/2025 08:31
Dumme svin
af Hanskrist
10/09/2025 10:25
Lys
af Hanskrist
06/09/2025 11:11
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
Nyheder fra DR
Taliban forbyder bøger af kvindelige fo..
19/09/2025 07:12
Russisk ambassadør melder ud om Bornhol..
19/09/2025 07:06
Odense dropper forårs-SFO næste år
19/09/2025 06:24
Hamas: Israels offensiv i Gaza By slukke..
19/09/2025 03:34
Stort område i Berlin evakueret efter f..
19/09/2025 01:46
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Mona Juul kræver pensionsopgør: ”Man..
19/09/2025 05:10
Kristeligt Dagblads kulturquiz: Test din..
19/09/2025 05:00
Test din paratviden: Hvilken restaurant ..
19/09/2025 05:00
Regeringen vil hæve bødeniveau for at ..
19/09/2025 04:56
Russisk anklage: Danmark bruger Bornholm..
19/09/2025 04:45