annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus hedeklit
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 47 gæster og 414 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Tikka
Emne: Re: ”Den fuldkomne helhed”


Arne: Din - efter min mening - noget særlige logik forekommer mig at være noget nær morderisk blinker

Uha da … " … noget nær morderisk"?

Imidlertid kan du da gerne - for min skyld - fastholde, som din mening, at jeg er "troende"

Mange tak.

- ikke på nogen bestemt religion eller filosofi -

Jeg har "puttet dig i kassen", der hedder New-age.
New-age hvor man plukker og mikser efter eget behag i det religiøse landskab, uden man dog har noget fast religiøst tilhørsforhold.


men på muligheden af, at der eksisterer en for os mennesker (med vore genetisk begrænsede evner) ufattelig fuldkommen helhed.

Ja, kun fantasien sætter grænser med endnu en fuldkommen helhed som denne gang er ufattelig.

Ikke nemt at holde styr på alle disse fuldkomne helheder, som der har været i tråden, som du har brugt om din meditationsoplevelse og om menneskets sammensmeltning med verden/universet.

(Eksempler: "den sande og fuldkomne helhed" … (den) "ufattelig helhed", "verdens fuldkomne helhed" og "den fuldkomne helhed.")


Jeg påstår jo dog ikke, at en sådan eksisterer (selvom det aner mig), peger blot på denne mulighed - som alverdens religioner, mystikere og filosoffer synes at søge at nå frem til blinker

Lyder som udokumenteret vrøvl … "synes at søge at nå frem til" …??? … den "ufattelige fuldkomne heldhed" …??? … Hvad består den så af, denne fælles* "ufattelig fuldkomne helhed"?

… Og hvordan mener du kristendommen eksempelvis "synes at søge at nå frem til" den fælles* "ufattelig fuldkomne helhed"?

((fælles* for dig og alverdens religioner, mystikere og filosoffer ))

Forstår jo ikke du blander alt muligt sammen i en pærevælling.

Der er jo eksempelvis stor forskel på forståelsen af at opnå nirvana og så guds lovede jordiske rige … paradiset … "vi" venter på og beder om i Fadervor.


Dét oplever jeg som glædeligt berigende -

Tro håb og kærlighed gør stærk, når tvivlen er fraværende … og jeg fornemmer din tro og meditation giver dit liv mening.

uanset at jeg ser, at "dén køber du ikke" blinker

Nej jeg har pt. sluppet troen. smiler

¨¨¨¨

Seneste indlæg
Troens frihed
af Tikka
03/09/2025 00:05
Misforståelsen
af somo
02/09/2025 09:15
GT og NT
af Hanskrist
30/08/2025 11:04
Lys
af Hanskrist
29/08/2025 19:36
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
24/08/2025 12:04
Nyheder fra DR
DMI varsler kraftig regn og lokale skybr..
05/09/2025 06:32
Brancheforening finder Henrik Sass Larse..
05/09/2025 06:07
Trump underskriver ordre om at sænke to..
05/09/2025 02:52
Thorbjørn Olesen slutter åbningsdagen ..
04/09/2025 21:57
Borgmester afviser søgsmål mod Miljøs..
04/09/2025 21:15
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Peskov: Udenlandske sikkerhedsgarantier ..
05/09/2025 04:26
Der kan falde op til 35 millimeter regn ..
05/09/2025 04:16
Sjællandske borgere er mindst tilfredse..
05/09/2025 04:00
Auditørkorpset indstiller efterforsknin..
05/09/2025 02:09
Vejarbejdere meldes ramt af droneangreb ..
05/09/2025 00:51