annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Symbol
Hvem er online?
2 registrerede Arne Thomsen ,(1 usynlig), 50 gæster og 193 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Side 18 af 18 < 1 2 ... 16 17 18
Tråd valgmuligheder ↓
« Forrige tråd
Næste tråd »
#45409 - 31/08/2025 12:40 Re: Troens frihed [Re: Tikka]
Arne Thomsen Online   content
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5580
Sted: Sydsjælland
Hej Tikka.
Jeg forstår godt din bekymring for den nuværende danske folkekirke, og jeg ønsker ikke noget taget fra den, men dét, der bekymrer mig, er, at staten ignorerer ca. to tredjedele af danskerne.
"Statskirken" burde da også være for dem, og det kunne staten jo nemt gennemføre ved at åbne kirkerne, sådan at anden slags folketro også fik lov at bruge dem.
De står jo alligevel tomme det meste af tiden, og vi har jo trosfrihed her i Danmark.
At åbne de statsstyrede danske folkekirker for anden slags folkelig tro kunne måske ligefrem blive opkvikkende for den eksisterende danske folkekirkes luthersk evangeliske tro blinker
Arne heart smiler
Top Svar Citer
#45410 - 31/08/2025 14:07 Re: Troens frihed [Re: Arne Thomsen]
Tikka Offline
bor her
Registeret: 05/09/2015
Indlæg: 2161

Folkekirken som sådan bekymre jeg mig ikke for. Og her i den lokale kirke sker der ofte andet end gudstjenester, næsten så meget at jeg tænker: Hører det til forkyndelsen, men folkekirken er vel også en ,,forretning,, og skal følge med tiden, så der hele tiden kommer nye til.

... Men vi har dog ikke tilstande som i præstestyrede lande, så selv om jeg gerne så stat og kirke adskilt, tror jeg det ikke som en mulighed, med mindre der kommer en revolution, hvor vi igen skal tvangs tro et eller andet, som da vi blev tvangskristnet –

... og mange elsker kongehuset og traditionerne som giver indhold for nogen, ja måske en slags identitet, og - som du ved, er det ,,hele,, fedtet sammen. Stat, kirke og kongehuset, hvor kongen/regenten ikke har trosfrihed, idet Grundloven fastsætter, at regenten skal tilhøre folkekirken.

... men ... hvis Gud en dag bliver alt i alle -
Citat:
Og når så alt er underlagt ham, skal også Sønnen selv underlægge sig under ham, som har lagt alt under ham, for at Gud kan være alt i alle.
https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/1_kor/15

- så er det vel blot som troende at bevare tilliden, også selvom folkekirken fremtidig skal stå på egne ben.

Folk vil så bare igen samles i stuerne/forsamlingshuse eller lignende og tilbede deres gud.

Men jeg har tænk på trosbekendelsen - Den apostolske Trosbekendelse:

Citat:
Vi forsager Djævelen og alle hans gerninger og alt hans væsen.
Vi tror på Gud Fader, den Almægtige, himlens og jordens skaber.
Vi tror på Jesus Kristus, hans enbårne Søn, vor Herre, som er undfanget ved
Helligånden, født af Jomfru Maria, pint under Pontius Pilatus, korsfæstet, død og
begravet, nedfaret til dødsriget, på tredje dag opstanden fra de døde, opfaret til
himmels, siddende ved Gud Faders, den Almægtiges, højre hånd, hvorfra han
skal komme at dømme levende og døde.
Vi tror på Helligånden, den hellige, almindelige kirke, de helliges samfund,
syndernes forladelse, kødets opstandelse og det evige liv.
https://www.folkekirken.dk/_Resources/Persistent/5...sbekendelse.pdf

- at det med kødets opstandelse så jeg gerne slettet/ændret.

Har søgt på nettet og spurgt hvad det betød – hvis kød der er tale om - Og der er som jeg læser det, ikke enighed.

Formuleringen ,,kødets opstandelse,, bruges kun i folkekirken*

*
Citat:
Vores folkekirke står påfaldende alene med udtrykket ”kødets opstandelse” i den apostolske trosbekendelse. I svensk og tysk gudstjeneste siger man ”de dødes opstandelse”, mens man i Norge og England siger ”legemets opstandelse”.
https://www.kristeligt-dagblad.dk/debat/drop-koedet.-sig-de-doedes-opstandelse-i-stedet


Men er du utilfreds, kan du jo blive medlem af menighedsrådet, der hvor du går i kirke, og dermed få større mulighed for at påvirke hvad der skal ske i din kirke, og ikke mindst hvilken præst der skal betjene menigheden.
Menighedssammensætningen, som givetvis er forskellig rundt omkring i landet.

God søndag, og husk at holde den hellig engel

.
Top Svar Citer
#45411 - 01/09/2025 23:23 Re: Troens frihed [Re: Tikka]
Arne Thomsen Online   content
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5580
Sted: Sydsjælland
Hej Tikka.
Jeg har ikke rigtig kunnet finde ud af, om du med dit sidste indlæg i denne tråd venter et svar fra mig, men nu ser jeg, at der dog er noget at svare på.

For du skriver bl.a.:
Citat:
- så er det vel blot som troende at bevare tilliden, også selvom folkekirken fremtidig skal stå på egne ben.
Hertil er min kommentar:
Jeg ser ikke noget forkert i, at folkekirken med statsstøtte fortsætter den nuværende luthersk evangeliske kristendoms traditioner.
Jeg mener blot, at den også skal støtte de mange medlemmer, der i stedet for den traditionelle kristendoms Gud tror på "en højere magt", som de ikke vover at definere nærmere.

Dét skal selvfølgelig ikke ændre de traditionelle gudstjenester.
Der skal blot - efter min mening - også kunne finde åndelige sammenkomster sted, som imødekommer den bredere åndelige folketro, som vi jo nu ved faktisk eksisterer.

Jeg tror, det ville styrke den folkelige åndelighed - uden at skade den nuværende - i nutidens så materialistiske verden blinker

Arne heart smiler
Top Svar Citer
#45412 - 02/09/2025 00:15 Re: Troens frihed [Re: Arne Thomsen]
Tikka Offline
bor her
Registeret: 05/09/2015
Indlæg: 2161

Nu er det jo ikke kun folkekirken der støttes. Nok mest.

Men mener, at alle anerkendte trossamfund får økonomisk støtte.

Og er man medlem af folkekirken, så er man vel medlem af det som kirken står for, og det som den pågældende præst og menighedsråd tillader, ellers må man vel lave sin egen klub med ligesindede.

Alle er velkomne i kirken. Der spørges ikke om du er medlem eller ej, eller hvordan dit trosforhold er, men der forventes at man følger gudstjenesten, eller i det mindste ikke forstyrre.

Jeg forstår ikke helt, hvad det er du ønsker, for de mennesker som er medlemmer med en anden trosforståelse.

De kan vel blot lave deres egen frikirke - Ellers mener jeg, der i dag et hav af tilbud – og kan du ikke finde det i dit nærområde, kan du nok finde det på nettet

.
Top Svar Citer
#45414 - 02/09/2025 10:33 Re: Troens frihed [Re: Tikka]
Arne Thomsen Online   content
veteran
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5580
Sted: Sydsjælland
Hej Tikka.
Du skriver:
Citat:
Og er man medlem af folkekirken, så er man vel medlem af det som kirken står for -
Min replik:
Det er jo lige præcis her, vi har dilemmaet:
Formentlig mere end halvdelen af folkekirkens medlemmer tror ikke på Bibelens Gud, men nok på "en højere magt", og det er jo dét, statens kirkeministerie, præsteskabet og menighedsrådene ignorerer.

Dét ser jeg som en uholdbar og usund situation, og det afspejler sig vel også i det stadigt svindende medlemstal i folkekirken.

Det er derfor, jeg siger: Giv dog plads til folkets tro i folkekirken, både de, der er bibeltro, og de der alene tror på "en højere magt".

Mon ikke medlemstallet så ville begynde at stige igen.

Og mon ikke der også ville komme mere liv i forkyndelserne.

Arne heart smiler
Top Svar Citer
annonce
Side 18 af 18 < 1 2 ... 16 17 18


Moderator:  Arne Thomsen 
Seneste indlæg
Troens frihed
af Arne Thomsen
02/09/2025 10:33
Misforståelsen
af somo
02/09/2025 09:15
GT og NT
af Hanskrist
30/08/2025 11:04
Lys
af Hanskrist
29/08/2025 19:36
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
24/08/2025 12:04
Nyheder fra DR
Møbelkæde får stor millionbøde for a..
02/09/2025 10:33
Radikale går mod Tesfaye: Indsæt ’ko..
02/09/2025 10:08
Lufthavnsdirektør om rekord-måned: 'Ed..
02/09/2025 10:00
Politiet efterforsker 79-årig kvindes d..
02/09/2025 09:56
Dødstallet efter jordskælv i Afghanist..
02/09/2025 09:21
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Sissal og Gustav skal danse i sidste sæ..
02/09/2025 08:35
Dødstal runder 1100 efter jordskælv i ..
02/09/2025 08:21
Stifter af ortodoks mandelejr i modsvar:..
02/09/2025 08:20
Doris holdt på en hemmelighed i 94 år...
02/09/2025 08:20
Landsret hæver GDPR-bøde til Ilva til ..
02/09/2025 08:18