På denne lille planet, som vi kalder Jorden – lille i forhold til dette ufatteligt store Univers, som vistnok tillige udvider sig med tiltagende hastighed – og som sufien Jalal al-Din Rumi for snart tusind år siden kaldte Sandhedens Mirakel – på denne planet lever en art væsener, som vi kalder Homo sapiens – det tænkende menneske – os. I de ældgamle shamanistiske religioner med en vismand – en shaman – til at rådgive kunne det se ud til, at der var en rimelig balance mellem naturen og os mennesker – en form for harmoni. Men efter at vi opfandt maskinerne – og meget andet – har dette ændret sig i en stadig mere faretruende retning, og spørgsmålet er jo nu, om vores rovdrift på ressourcer og vore enorme mængder af affald vil umuliggøre vor fremtid. De fleste er efterhånden klar over dette problem, men en tilstrækkelig – socialt rimeligt fordelt – afgift på miljø-skaderne, som investeres i at afbøde skaderne, kan vi ikke rigtig beslutte os til.
Det sker jo nok, når skaderne er tilstrækkeligt alarmerende, men måske er det da for sent, og spørgsmålet er da, hvilken fremtid – om nogen – vi – Homo sapiens – har. Er vi for altid så griske og svinske, som vi er nu? Har vi mulighed for at vælge og efterleve en tilværelse i kærlig harmoni med den fantastiske verden, vi jo er en del af – eller vil vi fortsat bilde os ind, at vi er verdens herskere, indtil den bryder sammen, og vi uddør eller overlever i et stærkt begrænset antal i en kummerlig tilværelse, som f.eks. dinosaurerne?
Havde vi shamaner i dag - og hvis vi lyttede til dem - ville vi kunne bruge vores pengesystem til genoprettelse af en harmonisk balance på denne klode vha. tilstrækkelige afgifter. Mere end dét - samt effektiv anvendelse af de indkomne afgifter - er jo egentlig ikke nødvendigt! Hvor megen griskhed, svinskhed og storhedsvanvid har vi, som hindrer os – og hvor megen taknemmelighed, ydmyghed, omsorg og kærlighed har vi til Sandhedens Mirakel: Verdens væren?
M.v.h. Arne Sandhedens Mirakel: Verdens Væren. Agnostisk pan"teist" - ydmyghed, mådehold, harmoni, indsigt, medfølelse, omsorg, kærlighed
Vi mennesker - vores art - blandt levende væsener - kaldes Homo sapiens: Det tænkende menneske. Problemet er bare, at det eneste vi tænker på, det er: Os selv. Vores evne til at tænke på harmoni mellem os selv og alt andet levende og værende på denne klode – og på harmoni med kloden selv – den evne drukner i vores selvoptagethed.
Vi ser det jo også tydeligt i de fremherskende religioner, såsom kristendommens Johannes Evangeliet:
Citat:
Således elskede Gud verden, at han gav sin enbårne søn, for at enhver, som tror på ham, ikke skal fortabes, men have evigt liv. For Gud sendte ikke sin søn til verden for at dømme verden, men for at verden skal frelses ved ham. Johs. 3. 16-17.
Verden bliver hurtigt glemt – i stedet handler det alene om os selv – end ikke vores forhold til verden nævnes.
Spørgsmålet er vel så, om vi tænkende mennesker evner at opfatte verdens væren – også på denne klode - som en vidunderlig helhed - som vi mennesker kun er en del af - og som vi skal være i harmoni med.
M.v.h. Arne Sandhedens Mirakel: Verdens Væren. Agnostisk pan"teist" - ydmyghed, mådehold, harmoni, indsigt, medfølelse, omsorg, kærlighed
Det bliver mere og mere klart for mig, at nøgleordet for mine drømme om vi menneskers mulige udvikling er harmoni. Harmoni med kloden og alt andet sammen med os, der er på den. Harmoni vi mennesker imellem. Harmoni i eget indre Det første har jo for langsomt stigende tilslutning. Det andet er dårligt nok begyndt. F.eks. bliver kriminalitet stort set alene straffet (hævn). Indsigt, forebyggelse og helbredelse er nærmest fraværende. Og det tredje: psykisk sundhed halter langt bagefter fysisk sundhed - bl.a. pga. ressourcemangel.
M.v.h. Arne Sandhedens Mirakel: Verdens Væren. Agnostisk pan"teist" - ydmyghed, mådehold, harmoni, indsigt, medfølelse, omsorg, kærlighed
Hvad angår harmoni mellem vi mennesker og denne klode, dér er vi - meget fodslæbende - i gang. Hvad angår harmoni vi mennesker imellem har vi jo dog gjort noget, såsom FN og lokalt: kriminalforsorg, begge dele noget, vi kunne udbygge. Og hvad psykisk harmoni angår, har vi jo forskellige former for meditation, men det er jo i dag noget af et "gedemarked" og ikke rigtig noget, der samfundsmæssigt tages alvorligt. Der er kun meget lille tilslutning til måder, hvorpå vi kan styre vores humør og vore handlinger.
Så på alle tre harmoni-områder har vi jo faktisk evner. Problemet er åbenbart det, at vi ikke rigtig dyrker og prioriterer det. Vi vil hellere plyndre og svine. Har vi nok visdom i os til i stedet at søge harmonierne? Eller skaber vi vor egen undergang i fortsat rovdrift og affaldssvineri?
Der er ca. 4 milliarder år til jordens undergang, når solen brænder ud, men hvor længe vi der være mennesker på denne planet?
M.v.h. Arne Sandhedens Mirakel: Verdens Væren. Agnostisk pan"teist" - ydmyghed, mådehold, harmoni, indsigt, medfølelse, omsorg, kærlighed
Registeret: 27/12/2018
Indlæg: 3119
Sted: Odense, Danmark
Du: "Er der altid gang i noget her..."
Nej, både Tikka og Arne deltager ikke i emnet om folks natten alkohol... Nå, men på mandag laver jeg kostumet videre, fordi tiltrods for, at netop de psykisk syge burde helbredes og/eller oplyses, så opfører de sig som noget af det tungeste publikum åndssvagt endnu. På det seneste påstår der en hyklerisk jævnaldrende mand for tosset ligesom i gamle dage overtro uden billedsprog om skrifterne, at Hare Krishna ikke var et menneske men dog i ny og næ tog form lignende dette som ´Gud´ selv. At han bare til tider elskede med damerne og andre gange kun udtrykte sig selv som evig ånd. Altså min ånd, Helligånden og Det guddommeliges ånd er en´. Nå, han lyder for irrationel ifølge min opfattelse, fordi også jeg har evigt liv ligesom Jesus Kristus, hvor endda det guddommelige lever som jeg. ABC viser klips om, at Krishna ´blev´ åndeligt oplyst ligesom Buddha, Jesus og mig vedrørende den igennem synd i verden vej/rejse, hvilket han skørt fornægter, da ifølge ham Krishna kun var Gud. Jovist var en´ guddom som selvbevidst Jesus Kristus ligesom idag Frelseren igen. Nå, en anden sindslidende fatter heller ikke min transformation, hvor han om min til cafeens leder overraskelse pludseligt bare fjerner endnu en dårlig vane, hvor han ikke ser min finpudsning af glorien, men jeg har arbejdet åndeligt hele mit liv. I det mindste virker jeg ikke længere ligeglad med mig selv selvom folkets stadig uvidenheds modstand imod den, jeg er...
Registeret: 27/12/2018
Indlæg: 3119
Sted: Odense, Danmark
Niveauet her er til følgende:
´Namaste´ er kendt også tidligere af dig, men du siger pludseligt: "Nam nam ass harem." Du viser tit et links billede om harem Krishna eller haren Krishna? Det´ var dagens vise ord...
Registeret: 27/12/2018
Indlæg: 3119
Sted: Odense, Danmark
Jeg i Facebook kommenterer: "I have stated in my Danish writings that karma does not exist and even differently than Jesus Christ, that love, like intelligence, can never be controlled by limited laws and just locical systems like miracles. I ´personally´ never know eweryting! Free the mind like the meaning of salvation - I am who I am. Like illusory human forgiveness with the Holy Spirit a perfect will about an actual flawless divine plan as oneness. Energy has no self-awareness."
Registeret: 27/12/2018
Indlæg: 3119
Sted: Odense, Danmark
Du: Hvorfor vil du ikke fødes på jorden igen? " Jeg har ikke behov for Samsara og mere lidelser, men jeg er her for at, i ikke lider forgæves. Arhh, jeg elsker stadig Jesus om udholdelsen ligesom profeten Moses. Jeg ofattede mit liv som en forbandet byrde men idag istedet gave. Jeg skrev et online brev til kirken i Rom om min tilstand, men så virker min telefon ´desværre´ ikke. jeg bliver jo aldrig en helgen ifølge dem alligevel, da jeg ikke er kirken. P.t. drypper vand på mig.