#9260 - 19/04/2010 20:39
Re: MYTENS MAGT
[Re: Anonym]
|
|
Registeret: 23/06/2008
Indlæg: 820
|
|
Næh, det var ikke dig, jeg tænkte på, men en anden som hele tiden snakker om uselviskhed, han hedder Thomas og optræder nogle gange som anonym, men er let genkendelig for der er ikke mange der bruger det ord. Dig, derimod, du er jo ukendt. Anonym. Jeg formoder at du ikke tør træde frem så man kan se at dine gerninger er gjort i Gud under eget navns nævnelse. Navns nævnelse er lys, anonymitet er mørke og usandhed. Se bare mig. Jeg vedkender mig gerne Gud overfor menneskene selvom de derved tror, at jeg er indbildsk Det gør ikke noget. 
|
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
|
#9265 - 20/04/2010 10:28
Re: MYTENS MAGT
[Re: ALH]
|
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1752
Sted: Sydsjælland
|
|
Hej Anne.
"Den globale kristendom" omfatter iflg. Wikipedia ca. 1,1 milliard katolikker, ca. 240 milioner ortodokse, ca. 115 millioner i Pinsekirken, ca. 73 millioner i den anglikanske kirke, ca. 64 millioner lutheranere og ca. 300 millioner i uafhængige kristne kirker. Og hvordan, du placerer dig i forhold hertil, er naturligvis din egen sag.
Det samme gælder selvfølgelig din erklærede faste tro på, "at Jesus har eksisteret som et menneske og en guddommelig begivenhed". Og enten det er tro, som hos dig, eller det "blot" er beretningen (myten) der eksisterer i menneskers sind (Helligånden?), så gør det jo sin virkning på os - og på vores måde at leve på - og at opleve på - endda på mange forskellige niveauer.
Det opfatter jeg som en kvalitet i menneskers liv, en kvalitet, som for mig har ufattelig stor værdi - og afgørende indflydelse på min måde at leve på - uanset om den bibelske Jesus Kristus har eksisteret som et menneske på jorden eller ej - Mytens magt 
Her bortset fra - men ikke glemt - de utallige synder, som den kristne kirkes præsteskaber har begået - og fortsætter med.
Idéen, at Gud bliver menneske, er jo også ret unik i religionernes verden (selv om hinduismens Vishnu og Krishna ligner ret meget).
Til dit spørgsmål, om kristendommen, set med muslimske øjne, er "afguderi", er jeg jo ikke kompetent til at svare, da min viden om islam er alt for ringe, men umiddelbart er kristendommen jo - som tidligere i denne tråd citeret fra koranen - sendt fra Gud: "Han har sendt Toraen og Evangeliet ned -".
Det burde vel være tilstrækkeligt til at besvare dit spørgsmål, der vel samtidig afslører - eller i det mindste antyder - at islams forhold til kristendommen synes et være mere afklaret og anerkendende end kristendommens forhold til islam
Føler du dig overbevist om, at Muhammeds beretninger om de åbenbaringer, han påstod at have oplevet ved Ærkeenglen Gabriels hjælp, og som senere samledes til koranen - at de er løgn eller en løgnagtig myte?
M.v.h. Arne.
Redigeret af Arne Thomsen (20/04/2010 10:30)
|
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
|
#9278 - 23/04/2010 22:40
Re: MYTENS MAGT
[Re: Arne Thomsen]
|
bor her
|
Registeret: 31/03/2008
Indlæg: 615
|
|
Hej Arne Det burde vel være tilstrækkeligt til at besvare dit spørgsmål, der vel samtidig afslører - eller i det mindste antyder - at islams forhold til kristendommen synes et være mere afklaret og anerkendende end kristendommens forhold til islam
I forhold til hvad jeg skrev, er jeg nok ikke helt enig i din antagelse her. Jeg hentydede jo netop til, at man set fra islams side ikke accepterer kristendommen som en frelsesreligion eller med andre som en ny virkelighed (I Kristus), men derimod antager, at man med Muhammed og Koranen har fået den absolutte og endegyldige lov og religion for mennesket. Jeg læste forleden en sura, hvor jeg mener, at kristendommen og jødedommen blev set som afguderi. I hvert fald tror jeg næppe, at der er tale om, at kristendommen anerkendes som kristendom (med Guds selvåbenbaring i Kristus, i kød og blod, i vores historie, med Kristus som alfa og omega), men derimod som et led med den korsfæstede profet Jesus frem mod islam. Her kan man netop tale om myte og mytens magt, fordi man ikke ser, tilbeder og tror på den virkelighed og historie, Gud i Kristus nyskaber - men ok dette går hen og bliver teologisk nu. Lad os i stedet se på dit afsluttende afsnit, der for så vidt stadig handler om forholdet mellem kristendommen og islam, omend dit spørgsmål sigter til min mere personlige overbevisning. Føler du dig overbevist om, at Muhammeds beretninger om de åbenbaringer, han påstod at have oplevet ved Ærkeenglen Gabriels hjælp, og som senere samledes til koranen - at de er løgn eller en løgnagtig myte? Det ved jeg faktisk ikke, Arne. Jeg er ikke som sådan bare overbevist om de forskellige religioners berettigelse eller "miseksistens", men subjektivt set, så mærker jeg ikke ret meget positivt ift Muhammed og Koranen. Jeg er udmærket klar over, at der kan være visdom og livsindsigt osv, men jeg tror nok ikke på religion i den forstand, og her ender jeg ved noget som nok er et gennemgående træk ved både Hanskrist og mig, men som jeg har svært ved lige nu at finde ord for.. Mon ikke jeg har været inde på det før, især i tråden om Bhagavadgita: Guds virkelighed = vores virkelighed. Kristendommen har ikke en bestemt etik, en bestemt moral eller lære eller sågar en bestemt livsindsigt, men ER etik og eksistens. Vi kan ikke læse os til at blive kristne, men vi er kristne. Derfor kan jeg afsluttende med Bonhoeffer sige, at Gud kalder os ud af vores skjulested. Hav en god aften og nat. Mvh Anne
_________________________
"Med vor blotte holdning til hinanden er vi med til at give hinandens verden skikkelse". (Løgstrup)
|
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
|
#9280 - 24/04/2010 14:11
Re: MYTENS MAGT
[Re: ALH]
|
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1752
Sted: Sydsjælland
|
|
Hej Anne.
Du peger - som forventeligt - på de to religioners forskellige opfattelse af Jesus: "profet" - eller "den anden person i den hellige treenighed (trefoldighed)"?
I korancitatet, som jeg gentager herunder, og som er fra den seneste oversættelse af koranen til dansk (Ellen Wulff, forlaget Vandkunsten, ISBN 87-91393-95-7), siges det jo klart, at bibelen kommer fra Gud (vers 3 og 4). Og i vers 7 omtales "de flertydige vers" - med den tilføjelse, at kun Gud kender den rette fortolkning (fremhævet herunder).
Den samme flertydighed kender vi jo også fra kristendommens arianisme - og jeg gad vide om ikke denne opfattelse stadig trives blandt ganske mange danske folkekirkekristne.
"Her er fra Sura 3, indledningen (de første 9 vers)
I den nådige og barmhjertige Guds navn. 1 ' - L - M. (Jeg ved ikke, hvad det betyder/A) 2 Gud, der er ingen anden Gud end Ham, Den Levende og Den Bestandige. 3 Han har sendt Skriften med sandheden ned til dig til bekræftelse af det, der var før den. Han har sendt Toraen og Evangeliet ned 4 tidligere, som en retledning for menneskene; han har sendt sondringen ned. De, der ikke tror på Guds tegn, har en streng straf i vente. Gud er mægtig; Ham hører hævnen til. 5 For Gud er intet skjult, hverken på jorden eller i himlen. 6 Han er den, der former jer i moders liv, som Han vil. Der er ingen anden Gud end Ham. Han er Den Mægtige og Den Vise. 7 Han er den, der har sendt skriften ned til dig. Heri er der både entydige vers; og de er skriftens moder - og andre, som er flertydige. De, der i hjertet er vigende, følger det deri, der er flertydigt, i ønsket om at friste til frafald og fortolke den. Men kun Gud kender dens fortolkning. De, der har en grundfæstet viden, siger: "Vi tror på den. Alt kommer fra vor Herre." Kun de forstandige lader sig påminde. 8 Herre! Lad ikke vort hjerte vige, efter at Du først har retledt os! Giv os barmhjertighed fra dig! Du er den stadige giver. 9 Herre! Du vil bringe menneskene sammen til en dag, hvorom der ikke hersker nogen tvivl. Gud bryder ikke et løfte." Nu skal jeg straks indrømme, at jeg kun kender meget lidt til islam og koranen - og endnu mindre til de mange forskellige muslimske fortolkninger (men dog har snuset lidt til sufien og mystikeren Jala al-Din Rumi og til Ibn al-Arabi), men de ovenfor citerede koranvers synes dog at være ret så klare, vil jeg mene.
Og så er det vel spørgsmålet, om man i sit hjerte, i sit sind, kan rumme dem begge - eller rettere alle de tre monoteistiske livsopfattelser (og deres varianter)- og mere til - uden at svigte, hvad der ligger en selv nærmest. Det kunne Rumi! Det beundrer jeg ham for.
Og det glæder mig, at du ikke kalder islam en løgn.
Dit citat af Bonhoeffer: "Gud kalder os ud af vores skjulested." - er åbenbart væsentligt for dig, men jeg forstår det ikke - og jeg tvivler på at ret mange gør det. Kan det afklares?
Når jeg spø'r, er det jo fordi jeg ikke anerkender nogen religion eller personlig tro som værende fuldkommen, men alligevel finder store og (livs)vigtige kvaliteter mange steder - ikke mindst i mange sider af kristendommen - kvaliteter, som jeg for alt i verden ikke vil undvære i mine egne forsøg på at nærme mig "sandheden i universets væren" som jo ER - her og nu - og sikkert også i det, vi kalder evigheden.
Her er jeg selvfølgelig nysgerrig efter, hvad du finder hos Bonhoeffer 
M.v.h. Arne.
Redigeret af Arne Thomsen (24/04/2010 14:12)
|
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
|
#9281 - 24/04/2010 14:19
Re: MYTENS MAGT
[Re: Michael]
|
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1752
Sted: Sydsjælland
|
|
Hej Michael.
Ja, så er det jo højst nærliggende at spørge:
Føler du dig også overbevist om, at bibelens beretninger om Moses m.fl. og Jesus - at de er løgn eller løgnagtige myter?
Redigeret af Arne Thomsen (24/04/2010 14:23)
|
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
|
#9282 - 24/04/2010 23:49
Re: MYTENS MAGT
[Re: Arne Thomsen]
|
|
Registeret: 23/06/2008
Indlæg: 820
|
|
Historierne om Moses og Jesus er de originale historiske beretninger, som Islams konstruktører har taget som gidsler og inkorporeret i deres egen falske religionskonstruktion,
Blandt andet har de reduceret Jesus fra at være Gud søn til at være en simpel profet underordnet den morderiske købmand Muhammed. Jeg betragter ikke Islams kilde som værende guddommelig, jeg finder Islam er en konstruktion på linie med scientology.En ond lovgiviningsreligion og voldelig religon, der ser ned på alle vantro. der indokrinerer børn fra fødslen i en bestemt måde at tænke og opfatte på-
Alla er ikke Gud, han findes slet ikke og koranen er ikke Guds ord.
Synd, at en milliard mennesker er fuldstændig indoktrineret i denne religions tankesæt, som er helt i gennem løgn.
Men vi har jo religionsfrihed her i landet, så jeg tror ikke på Allah, som værende Gud. Han er en opfundet historie ligesom Muhammed, som alle muslimer åbenbart omfatter med hysteriske følelse, slet ikke var en profet fra Gud.
Men se blot hvor let det er at indoktrine et menneske, blot man starter fra barnsben,
Jeg bryder mig slet ikke om Islam, denne voldelige og onde religion.
|
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
|
|
|
2
registrerede
RoseMarie, (1 usynlig)
3
gæster og
12
søgemaskiner online.
|
|
Key:
Admin
Global Mod
Mod
|
|
|
|