#9246 - 17/04/2010 18:16
Re: MYTENS MAGT
[Re: Anonym]
|
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1536
Sted: Sydsjælland
|
|
Hej Anonym.
At der er kvaliteter i en bestemt religion, som især siger dig noget, er jo en ærlig sag.
Jeg kan heller ikke fornægte de kvaliteter, jeg har fundet - eller nok rettere har oplevet - i den ortodokse kristendoms græske version.
Men det farlige er jo, synes jeg, hvis vi bliver "provinsielle", og kun kan få øje på kvaliteterne i den religion, der er mest fremtrædende, hvor vi bor.
Beretningerne om Jesus: undfangelsen, de fyrre dage i ørkenen (i konfrontation med Satan, Djævelen, Bagtaleren, Fristeren, Den onde), miraklerne, ofringen af eget liv, som en frelsergerning, besøget i dødsriget til alle dem før Jesus blev et menneske, genopstandelsen og himmelfarten - de er jo dramatiske og fantastiske.
Det samme kan man jo sige om, hvad der fortælles om de møder, Moses havde med Gud (Tornebusken - på bjerget) - og tilsvarende om de møder Muhammed fortalte, han havde med Ærkeenglen Gabriel (I grotten).
Og hvad sagde de tre (monoteister) så til os?
Ordene fra Moses - de ti bud - som vel dengang var en nyhed, er nok i dag så rodfæstede, at de vel nærmest er en selvfølge (med undtagelse af de kønspolitiske dele, der udpræget tilhører en nomadekultur).
Ordene fra Jesus f.eks. i bjergprædikenens saligprisninger ("de fattige i ånden", hvem er det?), beretningen om den barmhjertige samaritaners næstekærlighed, ordene til den utro kvinde og dem der ville stene hende, og mange andre, de er nok ikke alle helt så ligetil at fatte og følge - og dog - men at kassere dem - NEJ!
Og Ordene fra Muhammed, der jo meget bygger videre på Moses' ti bud, men som jo også er præget af et handelscentrum i et karavanepræget nomadeliv byder ofte os imod, men har vundet tilslutning hos over en milliard mennesker - og blomstrer samtidig i mystikken - udenfor det folkelige.
Er der nogle af de tre, jeg ville vælge fra? Nej - de har alle tre bidraget med noget, som jeg ikke vil undvære (selv da jeg bare som en af en masse forskellige turister, der i gåsegang gik igennem den blå moske i Istanbul, udenom de bedende, var den særlige intense religiøse stemning og inspiration umiskendelig, husker jeg).
Og når vi så vender os mod fyrstesønnen, Siddharta Gautama, fra Nepal, der ifølge beretningen blev til Buddha (blev "oplyst"), så er der ikke meget udvendigt drama - men til gengæld så meget mere indvendigt (Der er lidelse - der er en årsag til lidelse - der er en vej ud af lidelse) - det at arbejde med sit sind, at slippe fri af illusionerne om verden - og jeg'et. Her kommer der jo noget - uden hverken én eller flere guder - som "de tre monoteister" jo stort set ikke har beskæftiget sig ret meget med - men som jeg bestemt heller ikke vil undvære.
Hvorfor dog sætte dem - og andre, som jeg ikke fik med - op imod hinanden. De bidrager jo hver især med deres særlige og rent ud sagt vidunderlige kvaliteter.
Det er jo ikke videnskabelige kvaliteter - de er nok mere beslægtede med de kunstneriske - og det er efter min mening det rene nonsens at forsøge at sætte dem op mod hinanden 
M.v.h. Arne.
Redigeret af Arne Thomsen (17/04/2010 18:17)
|
|
Top
|
Svar
Citer
Hurtigt svar
Hurtigt citat
|
|
|
#9248 - 17/04/2010 21:06
Re: MYTENS MAGT
[Re: Anonym]
|
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1536
Sted: Sydsjælland
|
|
Hej Anonym.
Du bringer - på engelsk - nogle koran-citater af dem, der er mange af i koranen, og som jeg læser som "grov beduin-snak", men som altså ikke desto mindre står der.
Det første citat, du bringer, Sura 8, vers 55, lyder, som følger, i den nyeste danske oversættelse:
De værste dyr er hos Gud dem, der er vantro, for de vil ikke tro; Vers 56 fortsætter: dem som du har sluttet pagt med, og som hver gang bryder deres pagt uden at frygte Gud. Vers 57: Hvis du støder på dem i krigen, så skal du ved hjælp af dem forjage dem, der kommer efter! Måske lader de sig påminde!
Jeg vil ikke påstå, at jeg forstår så meget af denne tekst, men der kommer da noget andet ud af det, synes jeg, når de tre vers læses i deres sammenhæng - i modsætning til, hvis du kun læser vers 55.
Du citerer også Sura 48, vers 29 - men kun delvis. I den danske oversættelse lyder dette vers, som følger:
Muhammed er Guds udsending, og de, der er med ham, er strenge overfor de vantro, men barmhjertige mod hinanden. Du ser dem bøje sig og kaste sig ned i stræben efter gunst fra Gud, og velbehag. Deres tegn i ansigtet er en følge af, at de kaster sig ned. Dette er beskrivelsen af dem i Toraen og i Evangeliet: De er som korn, der sætter sine skud og så giver dem styrke, indtil de bliver tykke og står rankt på deres stilk, til fryd for dem, der har sået; gennem dem vil Han vække de vantros vrede. Gud har lovet dem af dem, der tror og gør gode gerninger, tilgivelse og en vældig løn.
Det tyder dog på en vis respekt for både Bibelens gamle og nye testamente.
Du efterlyser ord fra Muhammed, som jeg godt ka' li'.
Her er fra Sura 3, indledningen (de første 9 vers)
I den nådige og barmhjertige Guds navn. 1 ' - L - M. (Jeg ved ikke, hvad det betyder) 2 Gud, der er ingen anden Gud end Ham, Den Levende og Den Bestandige. 3 Han har sendt Skriften med sandheden ned til dig til bekræftelse af det, der var før den. Han har sendt Toraen og Evangeliet ned 4 tidligere, som en retledning for menneskene; han har sendt sondringen ned. De, der ikke tror på Guds tegn, har en streng straf i vente. Gud er mægtig; Ham hører hævnen til. 5 For Gud er intet skjult, hverken på jorden eller i himlen. 6 Han er den, der former jer i moders liv, som Han vil. Der er ingen anden Gud end Ham. Han er Den Mægtige og Den Vise. 7 Han er den, der har sendt skriften ned til dig. Heri er der både entydige vers; og de er skriftens moder - og andre, som er flertydige. De, der i hjertet er vigende, følger det deri, der er flertydigt, i ønsket om at friste til frafald og fortolke den. Men kun Gud kender dens fortolkning. De, der har en grundfæstet viden, siger: "Vi tror på den. Alt kommer fra vor Herre." Kun de forstandige lader sig påminde. 8 Herre! Lad ikke vort hjerte vige, efter at Du først har retledt os! Giv os barmhjertighed fra dig! Du er den stadige giver. 9 Herre! Du vil bringe menneskene sammen til en dag, hvorom der ikke hersker nogen tvivl. Gud bryder ikke et løfte.
Som jeg ser det, er islams Gud en faderskikkelse - og den samme - siger muslimerne - som Moses' og Jesus' Gud.
Jeg kan meget vel acceptere, at de tre religioner omtaler (hvad de kalder) Gud, som de gør, men min intuition siger mig, at det er mere snævert, end vi mennesker egentlig kan tillade os.
M.v.h. Arne.
Redigeret af Arne Thomsen (17/04/2010 21:07)
|
|
Top
|
Svar
Citer
Hurtigt svar
Hurtigt citat
|
|
|
#9249 - 17/04/2010 21:37
Re: MYTENS MAGT
[Re: Arne Thomsen]
|
|
|
Kære Arne,
Tak for dit svar, som jeg er meget glad for.
Jeg synes at høre, at tonen i den danske oversættelse - og versene i sin helhed - er langt bedre end den, jeg lod skinne igennem med versene på engelsk (og som ikke var i sin fulde længde).
- Og det glæder mig meget! For min agenda var ikke at tordne mod islam. Jeg havde netop et HÅB om, at jeg kunne finde noget godt i religionen islam. Og det håb føler jeg realiseret i højere grad her nu efter dit seneste indlæg.
Og det skal du have tak for!
Én ting overrasker mig faktisk, og det er der, hvor du citerer det, du godt kan lide. Heriblandt findes der:
"tidligere, som en retledning for menneskene; han har sendt sondringen ned. De, der ikke tror på Guds tegn, har en streng straf i vente. Gud er mægtig; Ham hører hævnen til."
Jeg er faktisk ikke selv uenig i dette vers, om end "hævn" måske kan tolkes på mange måder. Jeg opfatter det nok mest sådan, at ondskaben møder sin egen konsekvens... der måske i et endnu større perspektiv kan ses som en læreproces, der kan føre til godhed.
...nå, dog uden yderligere filosoferen følte jeg mig lige compelled til at nævne dette, da jeg ikke troede, at DU ville citere sådan noget.
|
|
Top
|
Svar
Citer
Hurtigt svar
Hurtigt citat
|
|
|
#9250 - 17/04/2010 22:06
Re: MYTENS MAGT
[Re: Anonym]
|
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1536
Sted: Sydsjælland
|
|
Hej Anonym.
Jo, "De, der ikke tror på Guds tegn, har en streng straf i vente. Gud er mægtig; Ham hører hævnen til." Det er jo - set med mine øjne - et værre "kameldriversprog".
Men jeg kan til nød acceptere det på den måde, at de, der ikke opfatter, at verden er et mirakel, at de meget muligt forspilder deres liv. Mon ikke det også så nogenlunde var sådan, Rumi så det?
Muslimer sætter vist ikke spørgsmålstegn ved koranen, men mig bekendt var Muhammed ikke selv i stand til at skrive, hvorfor han måtte diktere til en skriver. Dertil kommer at alle de mange skrifter først efter Muhammeds død blev ordnet og samlet til koranen - og det udelukker jo ikke, at der kan have indsneget sig fejl.
Men kulturen var jo barsk. Krige - og strenge straffe - var jo dagligdag dengang, og det gør jo nok tonen mere rå.
Under alle omstændigheder er det de ord i de koran-vers, jeg citerede, som jeg er mindst glad for 
M.v.h. Arne.
Redigeret af Arne Thomsen (17/04/2010 22:06)
|
|
Top
|
Svar
Citer
Hurtigt svar
Hurtigt citat
|
|
|
#9254 - 19/04/2010 00:14
Re: MYTENS MAGT
[Re: Arne Thomsen]
|
bor her
|
Registeret: 31/03/2008
Indlæg: 615
|
|
Kære Arne og anonyme Set fra sidelinien uden at have fulgt nøje med i debatten konstaterer jeg blot, at jeg simpelthen har svært ved at følge jer i jeres positive tilgang til Koranen/Mohammed. Hvad giver det jer i grunden at læse slige ord på et for mig at se ahistorisk og upersonligt grundlag (ikke at i gør det upersonligt, men at der ikke er noget virkeligt bag, noget, der har kontaktflade med vores virkelighed)? Nu kender du jo mig, Arne, og ved, at jeg tager udgangspunkt i inkarnationen - Guds menneskeblivelse ind i denne verden forstået som 'Gud-med-os-midt-i-denne-verden' - som andet end en myte, hvorfor jeg heller ikke kan lefle ord af religiøs værdi i mig - i hvert fald ikke uden, at de på en eller anden måde udspringer af noget historisk og personligt: Kristusbegivenheden!  Mvh Anne
_________________________
"Med vor blotte holdning til hinanden er vi med til at give hinandens verden skikkelse". (Løgstrup)
|
|
Top
|
Svar
Citer
Hurtigt svar
Hurtigt citat
|
|
|
#9255 - 19/04/2010 09:31
Re: MYTENS MAGT
[Re: ALH]
|
|
|
Halløj Anne,
Min tilgang til islam er sufisme. Der er meget, jeg har meget svært ved at acceptere i koranen og i islam... men når jeg læser om sufisme, så stiller det sig helt anderledes an. Og så undres jeg: For sufisterne erklærer åbenlyst, at de tror på Muhammed.
Altså: Hvis jeg kan lide sufisterne, og sufisterne kan lide Muhammeds ord og lære... hvorfor kan jeg så ikke lide Muhammeds ord og lære? Er der noget, jeg har misset...??
Derfor, i al sin enkelthed, forsøger jeg at udvide mit perspektiv - i dette tilfælde gennem dialog med Arne.
---
Et eksempel på sufisme:
A seeker went to ask a sage for guidance on the Sufi way. The sage counseled, "if you have never trodden the path of love, go away and fall in love; then come back and see us."
---
Ovenstående minder om noget, jeg selv har tænkt og sagt, før jeg overhovedet så dette sufi-ord (jeg så det nemlig først i dag, men jeg har sagt det løbende før). Det er SÅ udviklende at opleve kærligheden i et sundt og trygt kærlighedsforhold. Man åbner kærlighedens dør... en kærlighed man kan tage med sig, selv hvis forholdet af en eller anden grund ender. En kærlighed, man har lært at kende sådan, at man kan give den til andre... uselviskhed... selv over for dem der vil en ondt.
|
|
Top
|
Svar
Citer
Hurtigt svar
Hurtigt citat
|
|
|
#9256 - 19/04/2010 10:55
Re: MYTENS MAGT
[Re: ALH]
|
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1536
Sted: Sydsjælland
|
|
Hej Anne.
Som jeg ser det, er det da fint nok, at du er begejstret for den lokale nordvesteuropæiske form for kristendom - med dét, at Gud - i form af Sønnen - blev menneske, som den centrale begivenhed. Den begejstring deler jeg også.
Men det går jo ikke at påstå, at det er en historisk begivenhed, eftersom der, mig bekendt, ikke findes historiske data, som kan underbygge. Det samme gælder vist også Moses.
Hvis du kender til data, som historie-forskningen kan godkende, ville det være dejligt at se dem. Men indtil da kan det vel ikke være andet og mere end en myte, som man kan vælge at tro på som en historisk begivenhed - men ikke kan bevise.
Det var jo så spørgsmålet, om der overhovedet har eksisteret et menneske, der ligner beskrivelsen af Jesus i det nye testamente. Men når vi så kommer til spørgsmålet, om religionens Jesus var af guddommelig natur - selv Gud - så huserede arianismen (Sønnen skabt af Faderen) jo i mange århundreder - som en del af kristendommen også her i Vesteuropa - og hvor man ikke accepterede Jesus som Gud. Her er der jo næsten sammenfald med islam, der jo anerkender Jesus - ikke som Gud - men som en stor profet.
Du vurderer, at jeg har en "positiv tilgang til Koranen/Mohammed". Det kan du måske have ret i - på samme måde som sufien Jalal al-Din Rumi havde en positiv tilgang til Bibelen - og i øvrigt også på samme måde, som Muhammed i koranen havde en positiv tilgang til "Toraen" og "Evangeliet".
Jeg finder det beundringsværdigt, at nogle mennesker kan føle sig så solidt funderet i deres egen tro eller overbevisning, at de kan udholde at se "positivt" på andres. Det kan islam (selv om den også har en masse, for mig at se, grimme sider). Det kunne den muslimske sufi Jalal al-Din Rumi Det kunne hinduen (m.m.m.) M.K. Gandhi. Men det synes ikke at være kristendommens stærkeste side.
Det kan vel føles fattigt at måtte "nøjes" med en myte (eller flere myter) i stedet for noget "virkeligt". Men for mig er myten (myterne) egentlig mere "virkelig" og "sand" end historiske data - eller mangel på samme.
I øvrigt adskiller du dig da ikke meget fra islam i din: 'Gud-med-os-midt-i-denne-verden'
M.v.h. Arne.
Redigeret af Arne Thomsen (19/04/2010 10:55)
|
|
Top
|
Svar
Citer
Hurtigt svar
Hurtigt citat
|
|
|
#9257 - 19/04/2010 17:11
Re: MYTENS MAGT
[Re: Anonym]
|
bor her
|
Registeret: 31/03/2008
Indlæg: 615
|
|
Hej igen anonyme
Tak for dit svar.
Jeg ved ikke så meget om islam og sufisme, men da sufismen jo lægger sig op af islam som en bevægelse eller strømning, hvor dyb oplevelse var/er i fokus, må sufismens rødder række tilbage til både Koranen og Muhammed. Jeg tror, at man kan sammenligne sufismen lidt med det, vi kender inden for kristendommen, nemlig de asketiske og mystiske bevægelser (som f.eks. ørkenfædrene). Heller ikke de er opstået ud af den blå luft men går tilbage til Skriften og Jesus.
Du spørger så om noget interessant:
"Hvis jeg kan lide sufisterne, og sufisterne kan lide Muhammeds ord og lære... hvorfor kan jeg så ikke lide Muhammeds ord og lære? Er der noget, jeg har misset...??"
- Måske kan du ikke genkende Muhammeds ord og lære i din sjæl; det vækker måske ikke genklang, rører ikke ved din inderste længsel og vækker ikke den menneskelighed og kærlighed, du måske søger.
Mon ikke de første sufister søgte væk fra Muhammeds lære og Koranens lovstof for i stedet at udleve en dybere tro på Gud. Jeg har i den forbindelse læst, at bevægelsen kulminerede i det 8 og 9 årh., indtil den i starten af 900 tallet ikke kunne rummes af islam (en al-Halladj blev henrettet). Herefter levede sufismen forsigtigt videre.
For mig som kristen kunne der også findes det svar, at Muhammed og Koranens lære ikke udspringer af Guds selvåbenbaring i Kristus, dvs. Jesus Krisus som Guds Søn (og ikke blot som en profet blandt andre profeter). For mig er det ganske afgørende, at den kristne tro er givet med vores historiske liv, fordi Gud helt konkret søgte at mindske afstanden mellem Gud og mennesket. Jeg tiltrækkes ikke af Muhammed, fordi jeg føler, at han modarbejder denne Guds begivenhed, men derfor kan der godt være stof/udtryk/billeder (i Koranen) og bevægelser, der er inspirerende for den religiøse oplevelse - som du f.eks. finder i sufismen. I den forbindelse vil du sikkert også kunne finde noget opvækkende og genkendende mht. til den uselviske kærlighed inden for kristendommen og kristendommens mystiske/spirituelle dimensioner.
Mvh Anne
_________________________
"Med vor blotte holdning til hinanden er vi med til at give hinandens verden skikkelse". (Løgstrup)
|
|
Top
|
Svar
Citer
Hurtigt svar
Hurtigt citat
|
|
|
#9258 - 19/04/2010 18:16
Re: MYTENS MAGT
[Re: Arne Thomsen]
|
bor her
|
Registeret: 31/03/2008
Indlæg: 615
|
|
Hej Arne Jeg er ikke bare begejstret for "den lokale nordvesteuropæiske form for kristendom", men for den globale kristendom, som vi både finder den i vesten og f.eks. i Afrika (jf. den sydlige mission i vesten/norden, noget Mogens Mogensen i særdeleshed beskæftiger sig med). Det væsentlige her er, at kristendommmen ikke er noget, der finder sted lokalt i den nærmeste kirke, i super brugsen eller i sognet. Sådan har det nok før været, i hvert fald hvad angår sognet, dvs. hver sogns menighed. Når jeg i teologisk forstand taler om historisk begivenhed, det at Gud er trådt ind i vores historie, ja, ind i vores verden og menneskeliv, mener jeg ikke en videnskabelig dokumenteret begivenhed. Jeg er udmærket klar over, at vi befinder os i troens sfære. Når det er sagt, har mennesker i historien oplevet og erfaret et Guds nærvær i en sådan grad, at der er blevet fortalt og skrevet meget om ham tømrersønnen fra Nazareth - det gælder både det kanoniske stof og de tekster, der ikke er kommet med i Bibelen. For mig er der ingen tvivl om, at Jesus har eksisteret som et menneske og en guddommelig begivenhed. Altså Kristus selv må i en eller anden forstand være en begivenhed - en begivenhed som evangelierne og brevene prøver at indramme, og aller tydeligst at udleve som discipel/kristen jf. de paulinske breve - hvor Guds virkelighed forenes/mødes med menneskets virkelighed. Gud overvinder altså selv afstanden mellem Gud og mennesket, hvorfor den kristne ikke skal søge Gud som et mirakel eller en lykkepille i det høje, men derimod, ifølge min opfattelse, i den verden og virkelighed, der er eksisterende (i modsætning til myten). Dén historie vi finder i NT er således en uafsluttet historie, som vi alle befinder os i. Det kunne ikke være mere naturligt :o) Jeg forstår godt, at du finder det beundringsværdigt, når folk, der er solidt plantet i deres tro, samtidig kan se positivt på andre religioner. Den bevægelse finder vi også hos kristne teologer, der netop i denne tid arbejder med religionsmødet. Her kan jeg blot nævne KD's religionsnetværk (og religionsdebat) og en teolog som Viggo Mortensen, en som Mogens Mogensen samt folk fra Religionsvidenskab. Det er heller ikke fordi, at jeg sådan bare går rundt og kritiserer og tage skyklapper på, og jeg har da mødt mange religiøse mennesker over nettet. Men jeg ved godt, hvad jeg selv har det bedst med, og hvilke kristne dimensioner (og dogmer), der er vigtige at fastholde, jfr. kristendommens inkarnatoriske princip. Dog undrer jeg mig lidt over, at du mener, at islam er mere religionsvenligt end kristendommen? Kan det skyldes, at islam skal forstås som det endelige budskab, hvori ligger, at kristendommen o.a. er afguderi? Dvs. al visdom og alle videnskaber kan udledes af islam, nærmere betegnet, Koranen. Jeg har det fint med, at der er forskel på jødedom, kristendom og islam, og at man ikke forsøger at udvande det, der er centralt. Men derfor kan man godt gå i dialog og huske det, der ligger til grund for den kristne etik, at livet leves sammed med andre mennesker i verden - den kristne kirke er en kirke i verden og den kristne spiritualitet er en dobbelt bevægelse, dvs. en indadvendt retræte og et udadvendt engagement i verden. Mvh Anne
_________________________
"Med vor blotte holdning til hinanden er vi med til at give hinandens verden skikkelse". (Løgstrup)
|
|
Top
|
Svar
Citer
Hurtigt svar
Hurtigt citat
|
|
|
|
|
2 registrerede (Arne Thomsen, Hanskrist),
9
gæster og
16
søgemaskiner online. |
|
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|