logo
Nyt svar
Tråd valgmuligheder
#4265 - 15/09/2008 20:09 Er jøder 3.000 gange mere intellig. end muslimer?
Ipso Facto Offline
bor her
Registeret: 06/07/2008
Indlæg: 604
Sted: Costa Tropical, Spanien

Nok er jøderne kloge, men næppe TRE TUSINDE GANGE klogere end muslimer i gennemsnit.

Men at jøderne som folk er i besiddelse af større viden og kreativ intelligens end muslimer når vi taler om intellektuelle præstationer i den absolutte topklasse er uomtvisteligt.

Det er selvfølgelig den højeste udmærkelse et menneske kan opnå for sin indsats for den humane civilisation, NOBEL PRISEN, jeg her tænker på.

En sammenligning mellem antallet af muslimske nobelprismodtagere og jødiske i perioden indtil 1995 viser, at jøder modtog 129 nobelpriser, mens muslimerne måtte nøjes med 4. Heraf var halvdelen fredspriser og den ene af modtagerne var den notoriske terrorist Yaser Arafat der modtog prisen i 1994.

Hvad er så forklaringen på, at et lille folk som det jødiske der blot tæller 14 millioner individer, altså 0,02 % af verdens befolkning, frembringer 129 nobelprismodtagere mens muslimerne med godt 1,2 milliarder individer, altså næsten 20% af verdens befolkning, blot har frembragt 4 nobelprismodtagere?

Kan forklaringen mon ligge i, at Israels jøder ikke hjernevasker deres børn i militære træningslejre og koranskoler og instruerer dem i hvordan de ved at sprænge sig selv i luften kan dræbe så mange af den almægtige Guds fjender som muligt?

Jødder hijacker heller ikke passagerfly eller dræber atleter ved de Olympiske lege.

Jøder er heller ikke involveret i slavehandel eller har ledere som kalder til jihad og død over alle vantro.

Måske burde verdens muslimer investere mere i en højere uddannelsesstandard frem for at give jøderne skylden for alle deres problemer.

Måske kunne muslimer ligefrem lære noget af jøderne?

Link til artikel med dokumentation for tildeling af nobelpriser:

http://europenews.dk/en/node/13583

Hilsen

Ipso Facto pifter

_________________________
"Lad dig ikke forvirre af andre - kom først til mig." - Ipso Facto

Top Svar Citer



Nyeste indlæg
Confessions of the West
af Simon
23/05/2012 16:10
Den Evige Filosofi
af Arne Thomsen
21/05/2012 15:19
Konfirmationsalderen
af Zenia
19/05/2012 13:32
Historien om syndfloden
af Simon
17/05/2012 21:59
Faktisk virkelighed
af Simon
16/05/2012 16:21
Søg på Google
Tilpasset søgning
Hvem er online?
1 registreret RoseMarie 2 gæster og 14 søgemaskiner online.
Key: Admin Global Mod Mod
(visninger)Populære tråde
Spirituel omsorg 199500
Et andet syn 159616
Jesu ord 115944
MENNESKENE HAR SÅ MANGE MÆRKELIGE TING FOR 55524
Jesu bud 46157