Et menneskes alderdom betyder ikke i sig selv for vedkommende automatisk mere spirituel viden, klogskab og visdom:
Gamle E siger: "Dommene tynger os, for den højeste menneskelige intelligens er evnen til at se sig selv uden at dømme, det medfører en forvandling."
Jeg oplyser: "Du nævner ikke endnu eller aldrig, hvorfra at ophøjelsen sker/er? Ydmyghed istedet for menneskets undergang ligesom myterne Noahs ark, Babelstårnet, Atlantis og så videre. Du lyder for selvisk.
Kun en´ guddom er altid ubetinget kærlighed uden dom med sin uendelige intelligens i et, hvilket mennesket kun kan opleve til tider, fordi:
Ubetinget (altruistisk) om alt
Uselvisk (kald med Helligånden vedrørende Det guddommeliges vilje i mennesket) til næsten - medmennesket ´folkets lighed´ til alle generelt og/eller tjeneste for naturen inklusiv dyr.
Personlig (sjælen) om en selv og menneskelige relationer og selvisk interesser for ting.
Samfundet har lovgivning og bedømmelse. Selv skolen og talentshows."
Redigeret af Gerth (09/06/2022 20:28)
_________________________
Gerth Drost