logo
Side 11 af 40 < 1 2 ... 9 10 11 12 13 ... 39 40 >
Nyt svar
Tråd valgmuligheder
#9732 - 29/07/2010 10:49 Re: Et andet syn [Re: Anonym]
Arne Thomsen Online   content
medlem af støtteforeningen
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1753
Sted: Sydsjælland
Hej Anonym.

Jo, de ord, som kristendommen tillægger den Jesus, som Bibelen omtaler, dem er der jo værdi i, uanset om man er kristen med en gudstro eller ej - vil jeg tillade mig at mene - og din fremhævelse af det at elske uselvisk og medfølende er jeg dig taknemmelig for.

I Kristus Ikónen her i billedgalleriet er det egentlig det samme, der udtrykkes - med højre hånds alfa (agapó: jeg elsker) - gentaget ved en lok i panden - og i øjnene).

I øvrigt ser det for mig ud, som om der er to måder at se verden på, der tørner sammen her i denne ret så livskraftige debat-tråd: Rationalismen, der vel nogenlunde kan karakteriseres ved sin tro på, at verden kan forstås fuldt ud v.hj.a. fornuften - og så empirismen, der vel kan siges at være erkendelse, som bygger på sansning og erfaring.

Gensidig respekt synes at have trange kår her blinker

M.v.h. Arne.
Top Svar Citer
#9743 - 30/07/2010 19:44 Re: Et andet syn [Re: Arne Thomsen]
Anonym
Uregistreret

Hej Arne,

Det glæder mig, at jeg har kunnet være til inspiration.

Der er i den grad nogle forskellige perspektiver, der tørner sammen i denne tråd. Derudover er der også meget vaghed omkring den videnskabelige diskurs, som nogle af personerne forsøger at slå til lyd for... Det er jo ikke nok at bruge ordet "videnskab" - de må forklare deres videnskabsteoretiske position, forklare deres nøglebegreber og, ja, underbygge deres påstande. Men det er de øjensynligt slet ikke klar over. At bruge ordet "fornuft" gør ligesom ikke arbejdet for dem. (Hanskrist er oven i købet kommet nogle af dem i møde delvist).

blinker
Top Svar Citer
#9754 - 31/07/2010 15:35 Re: Et andet syn [Re: Anonym]
Simon Offline
bor her
Registeret: 04/04/2008
Indlæg: 703
"Derudover er der også meget vaghed omkring den videnskabelige diskurs, som nogle af personerne forsøger at slå til lyd for".

- Atter de samme bortforklaringer - dem går i to sku' aldrig tom for! ;)
Det var ikke jeres forestillinger om videnskabelige metoder i to sku' fremvise, dem har vi til overmål set, men derimod hvad folk dog ska' bruge jeres kærlighedshungrende poesi om fantasifulde objekter til, som forklaring på...hvad?

mvh
Simon


Redigeret af Simon (31/07/2010 15:35)
Top Svar Citer
#9755 - 31/07/2010 16:29 Re: Et andet syn [Re: Simon]
Anonym
Uregistreret

Det er sandelig sandt, at det ikke er os, der skal vise noget om videnskabelige metoder, men det skal du derimod, du som forsøger at slå til lyd for videnskaben. Du skal argumentere for dine påstande, afklare dine begreber, fremlægge, underbygge og vise dit videnskabsteoretiske ståsted - hvilket også omfatter et metaperspektiv på den forforståelse, som ligger heri.

Se hellere at få forvandlet dit slagord om 'fornuft' til noget mere slagkraftigt.

blinker
Top Svar Citer
#9757 - 01/08/2010 14:49 Re: Et andet syn [Re: Anonym]
Simon Offline
bor her
Registeret: 04/04/2008
Indlæg: 703

Og sådan kommer du gang på gang uden om helt centrale spørgsmål du snyder dig selv for: hvad folk dog ska' bruge jeres kærlighedshungrende poesi om fantasifulde objekter til, som forklaring på...hvad?

Som efterhånden samtlige debattører med en fornuftig tilgang til debatter har konkluderet, kommer man bare ikke videre på dén måde - og det er jo heller ikke din intention, så pyt, du skal blive fritaget for en besvarelse..;)

mvh
Simon
Top Svar Citer
#9758 - 01/08/2010 14:53 Re: Et andet syn [Re: Simon]
Anonym
Uregistreret

Hej Simon,

Du forstår ikke, hvorfor jeg ikke svarer på dit spørgsmål - om end jeg svarer løbende, men svarer på en måde du ikke finder tilfredsstillende. Jeg forstår omvendt ikke, hvordan du kan slå til lyd for en videnskabelig diskurs uden at gøre det grundlæggende videnskabsteoretiske arbejde, som du bør gøre, såfremt du bruger de begreber, som du faktisk bruger i dine indlæg.

Nej, vi kommer nok ikke videre.

Håber du har haft en god sommer :-)
Top Svar Citer
#9759 - 01/08/2010 15:31 Re: Et andet syn [Re: Anonym]
Arne Thomsen Online   content
medlem af støtteforeningen
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1753
Sted: Sydsjælland
Hej Anonym.

Jeg har fulgt din dialog med Simon.

Så vidt jeg kan se, er Simon en udpræget rationalist, der synes at mene, at alt kan og skal forklares alene ad fornuftens (og naturvidenskabens) vej.

Alligevel har Simon fremsat påstanden: Gud(er) eksisterer ikke - hvilket jo ikke just er det samme som at afvise påstande fra nogle mennesker om at gud(er) eksisterer.

En sådan mangel på logik gør i mine øjne Simon upålidelig og utroværdig, hvorfor jeg ikke vil spilde yderligere tid på dialog med ham.

Dertil kommer så, at Simon ikke bidrager til debatten med sit eget - vel rationalistiske - billede af verden, men alene bruger kræfter på at nedgøre andres.

Vi mennesker søger at danne os billeder af tilværelsen med de midler, vi har til rådighed - og tør støtte os til.

For Simons vedkommende ser det ud til, at alt andet end fornuft og logik kasseres - altså rendyrket rationalisme - som eneste middel.

For andres vedkommende suppleres fornuften med de evner, vi mennesker også har, og som rækker udover fornuften (såsom følelser, fornemmelser, intuition, anelser - måske endda åbenbaringer), uanset at de ikke er nær så nemme at håndtere.

Derfor hører vi igen og igen Simons "klagesang":
Citat:
Som efterhånden samtlige debattører med en fornuftig tilgang til debatter har konkluderet, kommer man bare ikke videre på dén måde -
idet Simon glemmer at skrive: - med en udelukkende fornuftig tilgang osv. blinker

M.v.h. Arne smiler


Redigeret af Arne Thomsen (01/08/2010 15:31)
Top Svar Citer
#9760 - 02/08/2010 12:57 Re: Et andet syn [Re: Arne Thomsen]
Anonym
Uregistreret

Hej Arne,

Jeg er enig med dig i, at der findes andre veje til erkendelse end gennem 'fornuften', hvorimod andre henfører disse 'andre veje' til 'følelser og fornemmelser', der aldrig kan give vished. Når jeg taler om 'andre veje', så taler jeg om en højere, intuitiv og direkte erkendelse, hvor den erkendende og det erkendte er ét. Hvem betvivler sin egen bevidsthed? Behøver en mand at argumentere for, at han er bevidst? Ligeså lidt behøver han argumenter for sin direkte, intuitive erkendelse, for han er ét med det, som han erkender.

...Men dette sprænger rammerne for begreber som "jeg", og hvad vi dertil lægger af karakteristika.

Min personlige stræben består i at forlade "det lille selv" til fordel for "det større selv" ved at lade min sjæl kærtegne af Jesu ord, som for mig at se er det ypperste udtryk af den uselviske og medfølende kærlighed.

Jeg er på ingen måde god til at efterfølge ham, jeg ønsker at give min troskab til - hvilket min årelange debataktivitet lader afsløre. Alligevel håber jeg at inspirere andre til at efterfølge ham, bedre end jeg har kunnet gøre det.
Top Svar Citer
#9761 - 03/08/2010 11:00 Re: Et andet syn [Re: Anonym]
Arne Thomsen Online   content
medlem af støtteforeningen
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1753
Sted: Sydsjælland
Hej Anonym.

Jeg har egentlig ikke rigtig noget at sige, men synes alligevel. jeg vil svare dig.

Den måde, du beskriver din situation på, er helt ny for mig - og alligevel synes jeg, jeg genkender.

I hvert fald står det da klart, at du er stærkt inspireret af nogle idéer, der på en eller anden måde kom til verden for at par tusind år siden (og som jeg tror, f.eks. buddhister vil nikke genkendende til - i hvert fald på nogle af områderne).

Og denne inspiration giver dig tydeligvis en mening og en retning i dit liv, som du følger efter bedste evne.

Hvor godt, det så lykkes, er ikke det vigtigste.
Det vigtigste er, at man gør, hvad man kan.
Det lærte jeg af en fattig husmand syd for Ribe for mange, mange år siden smiler

M.v.h. Arne.


Redigeret af Arne Thomsen (03/08/2010 11:02)
Top Svar Citer
#9762 - 03/08/2010 13:18 Re: Et andet syn [Re: Arne Thomsen]
Anonym
Uregistreret

Hej Arne,

Mange tak for dit venlige svar :-)
Det varmer!
Top Svar Citer
Side 11 af 40 < 1 2 ... 9 10 11 12 13 ... 39 40 >



Nyeste indlæg
Den Evige Filosofi
af treram
25/05/2012 13:29
Respekt for hvad??
af treram
25/05/2012 13:21
Konfirmationsalderen
af ole bjørn
25/05/2012 10:45
Gud er årsagen til Breiviks morderiske handlinger.
af Simon
25/05/2012 09:02
Confessions of the West
af treram
24/05/2012 14:24
Søg på Google
Tilpasset søgning
Hvem er online?
3 registrerede treram, Arne Thomsen, (1 usynlig) 5 gæster og 12 søgemaskiner online.
Key: Admin Global Mod Mod
(visninger)Populære tråde
Spirituel omsorg 199557
Et andet syn 159688
Jesu ord 115988
MENNESKENE HAR SÅ MANGE MÆRKELIGE TING FOR 55540
Jesu bud 46191