0
registrerede
154
gæster og
352
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
#45077 - 24/04/2025 19:52
Religioner globalt set
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Mit forsøg på at nå et globalt syn på religioner startede endnu engang, da jeg begyndte at fokusere på reigionernes påstande om døden - og hvad derefter? Google tilbød mig her bl.a. denne hjemmeside, der orienterer om de 10 største religioner på kloden her i 2025. Redaktøren, Claus Bermann, giver en overordnet beskrivelse af de ti største religioner, men med masser af mere dybtgående links.
Det første, der overraskede mig, var de fire nederste af de 10 religioner, som jeg end ikke kandte navnene på.
Det næste overraskende var, at nogle religioner er fjendtligt indstillet overfor andre reliioner, mens andre er mere venligt indstillet. Kristendommen hører jo ikke just til den sidste gruppe - med dens korstog, 30-års intern krig mellem lutheranere og katolikker, hvor de sidstnævnte tidligere havde kæmpet mod de ortodoks kristne samt tillige den katolske tvangskristning af koloniernes mennesker.
Jeg spekulerer nu på, om jeg skal tage et enkelt emne op og se, hvad hver ennkelt af de 10 religioner siger.
Jeg spekulerer også på, hvad I deltagere her på Trosfrihed.dk mener om Claus Bermann´s religions-hjemmeside.
Umiddelbart ser det for mig ud til - med sine mange links - at være et godt videns-grundlag på det religiøse område.
Mvh. Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45080 - 02/05/2025 15:38
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Claus Bermann giver, som ovenfor vist, et overblik over de 10 største religioners oprindelse og udbredelse samt med Wikipedia-links et dybere indblik i hver af de 10 religioner.
Dét, jeg kunne savne, er en helt kort beskrivelse af hver enkelt religion, så man bedre kan se den i forhold til hinanden. Det vil jeg så forsøge med hjælp fra de mange links, og her er begyndelsen med de to største:
Kristendommen Én Gud – tre personer: Fader, Søn og Helligånd, som er ét væsen, som elsker verden. Kærligheden: Det dobbelte kærlighedsbud: ”Du skal elske Herren din Gud af hele dit hjerte og af hele din sjæl og af hele dit sind. Det er det største og det første bud. Men der er et andet, som står lige med det: Du skal elske din næste som dig selv.” Frelsen: ”Helt centralt for kristendommen er troen på Jesus Kristus som Guds søn, og som den inkarnerede ("legemliggjorte") Gud, der kom til menneskeheden for gennem sin selvopofrelse og død at påtage sig menneskenes synder. Gennem troen på Jesus som Guds søn, hans død og opstandelse, gives mennesket adgang til Guds frelse, tilgivelse og det evige liv med Gud i himlen og til på den sidste dag at genopstå fra de døde for aldrig igen at dø.”
Islam Gud er altings skaber og opretholder. Betegnelsen islam betyder "hengivelse, overgivelse, underkastelse". Islam er en åbenbaringsreligion. Den lærer, at Gud har åbenbaret sig for verden, og at denne åbenbaring er blevet formidlet til profeten Muhammed (ca. 570-632) gennem ærkeenglen Gabriel. Åbenbaringen fandt sted over en længere periode og er i sin helhed beskrevet i Koranen, som er islams hellige skrift og den centrale kilde til islam. Ifølge muslimsk tradition er Koranen reciteret af Muhammed, men nedskrevet af betroede personer i hans følge, da Muhammed selv var analfabet. Koranen blev endeligt samlet omkring 650.
Om Koranen gælder det, at den indeholder Guds (Allah's) egne, ufejlbarlige ord. Da Gud har talt ordene til Muhammed på arabisk, er det kun den arabisksprogede Koran, der indeholder Guds ord i bogstavelig forstand. Enhver oversættelse til et andet sprog er til en vis grad en fortolkning og en forvrængning af indholdet. Koranen er således den højeste autoritet i islam. Den næsthøjeste autoritet er Sunna - Muhammeds handlinger og befalinger, ”sædvanen”. Muhammeds handlinger bliver i islam set som et eksempel til efterfølgelse. Sunna er nedskrevet i ”hadither” (overleveringer over, hvad Muhammed har gjort og sagt), som blev samlet omkring 750. Dommedag Troen på dommedag er grundlæggende i islam, og prøvelserne ved dommedagen er nøje beskrevet i både Koranen og Hadith. Ifølge Koranen vil alle mennesker blive holdt ansvarlige for deres handlinger og deres tro ved dommedag. Paradis er belønningen til dem, som har gjort godt, og som har bedt Gud om tilgivelse for deres overtrædelser og forsømmelser. Helvede er straffen for de vantro og ugudelige. ”Og frygt den ild, som er beredt de vantro. Og adlyd Allah og sendebuddet, for at der må vises jer barmhjertighed.”
Dét var så - helt kort - i første omgang - de to største af vi menneskers religioner. Kommentarer?
Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45081 - 03/05/2025 18:30
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Hinduismen Der er mange guder i hinduismen, men der er en udbredt tendens til at betragte de enkelte guddomme som repræsentanter for - eller aspekter af - det ene upersonlige guddommelige princip: brahman. Begrebet brahman kan defineres ved hjælp af forskellige ord: verdenssjælen, Gud, det guddommelige, den universelle guddommelige kraft, den forskelsløse enhed bag alt.
Brahman gennemstrømmer alt og er enheden bag verdens mangfoldighed. Brahman er det fineste og mest ophøjede, der findes - en uudtømmelig fylde, en urokkelig lykke og den højeste virkelighed. Brahman er den eneste sande virkelighed - den absolutte virkelighed. Det menneske, der har opnået den højeste erkendelse, indser, at kun brahman er virkelig og eksisterer. Alt andet er uvirkeligt og en illusion.
Atman er betegnelsen for sjælen - eller mere præcist sagt: menneskets inderste jeg, undertiden kaldt "selvet". Atman er den usynlige væsenskerne i mennesket - det der er uforanderligt i mennesket midt i de ustandselige forandringer gennem de mange liv i samsara (individets fødsel, død og genfødsel i én uendelighed).
I modsætning til atman er legemet, begærene og følelserne foranderlige og forgængelige. Det fysiske legeme er som en klædning, der slides i stykker og smides væk, når det er brugt op. Det menneske, der opnår den højeste erkendelse, indser, at atman er identisk med brahman. Det enkelte menneskes atman er som en dråbe i det guddommelige hav, som gennemstrømmer alt. I kraft af atmans identitet med brahman har mennesket mulighed for at opleve enheden i alt og forbundetheden med alt.
Det menneske, der opnår den højeste erkendelse, indser, at atman er identisk med brahman. Det enkelte menneskes atman er som en dråbe i det guddommelige hav, som gennemstrømmer alt. I kraft af atmans identitet med brahman har mennesket mulighed for at opleve enheden i alt og forbundetheden med alt. Denne lære er specielt fremherskende i Upanishaderne (Hellige skrifter).
Sammensmeltningen af atman og brahman kaldes samadhi. Det menneske, der opnår samadhi-tilstanden, oplever, at den fysiske verden opløses i intethed, i illusion. Det menneskes bevidsthed bliver fuldstændig opfyldt af, sammensmeltet med, ét med den højeste virkelighed: brahman. Subjekt (atman, bevidstheden) og objekt (brahman, Gud, altet) smelter sammen og bliver ét.
Samadhi kan opnås, mens man stadig lever på jorden. I så fald lever man i sit legeme, samtidig med at man i sin bevidsthed har frigjort sig fra det jordiske liv.
Dette er så - så kort jeg kunne - den ældgamle og tredjestørste religion: Hinduismen.
Kommentarer?
Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45083 - 07/05/2025 11:04
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 3472
Sted: Nørresundby
|
|
Det har intet at gøre med det religiøse åndelige spirituelle hvad du skriver og refererer. Fx hvad du refererer om kristendommen er rent intellektualisering og det religiøse åndelige spirituelle kan ikke intellektualiseres. Og du burde have læst HansKrist og dermed vide at TRO eller TROEN ikke er at tro dogmatiske trosbekendelses læresætninger. Det er meget overfladisk og ja fuldstændig ligegyldigt hvad du skriver - det er dogmatisk rationalisme og intellektualisering den religiøse spirituelle åndelige dybdedimension der ikke kan begribes med Fornuften da det tilhører Ekstatisk Fornuft. Tydeligt du ikke forstår HansKrist og ikke forstår hvad ægte SPIRITUALITET er og dækker over. Fx forstår du ikke TROEN og jeg vil stærkt anbefale du begynder at læse og studere HansKrist nøjere. Hvordan TRO skal retteligen forstås hos Paulus kan vi også læse om hos Paul Tillich og Luther og R Otto: Paul Tillich:
The worth "faith" cannot be applied to the Christ unless it is taken in its biblical meaning of a Spiritual reality in itself.
The faith of the Christ is the state of being grasped unambiguously by the Spiritual Presence.
Faith is an act of a finite being who is grasped by, and turned to, the infinite.
Faith is being grasped by an ultimate concern, or in the grip of something which is of infinite seriousness for me which surpasses life and death.
TRO er et guddommeligt værk i os, som forvandler og føder os på ny ud af Gud. Den døder den gamle Adam, og gør os af hjerte, sind, tanker og alle kræfter til helt andre mennesker. Oh, troen er i sit væsen en så levende, skabende, virkende og mægtig ting, at det er umuligt, at den ikke uafladeligt gør godt. Den spørger heller ikke, om der er gode gerninger at gøre, men inden man når at spørge, har den gjort dem og er altid virksom. Citat slut (hentet fra luthers fortale til Romerbrevet)
Faith is further the 'mighty creative thing' in us and the strongest of affects, most closely akin to the Greek 'enthusiasm' It even takes over all the functions which all 'enthusiasts' from Paul onwards have ascribed to the 'the Spirit'; for it is 'faith' that transform us inwardly and brings us forth anew. Rudolf Otto i sin redegørelse for Luther. Det religiøse spirituelle åndelige er i en Ekstatisk Emotionelt akt at vi mennesker bliver fri og løse af os selv gennem at vi gribes og besættes af usædvanlige spirituelle åndelige sjælskræfter i vores eksistens organ HJERTET - vi gribes af Guds Ånd - Gud Helligånden der formår at forvandle os og gøre os til helt nye skabninger. Dette er Begivenheden Kristus hvor Gud kommer til os - er os nærværende - virker i vores liv - ændrer alt for os - set i forhold til de mennesker der som dig og andre kun lever i hovedet på jer selv - i menneskelig fornuft og tankespind, som hvad du skriver er. Faith is the 'mighty creative thing' in us and the strongest of affects, most closely akin to the Greek 'enthusiasm' It even takes over all the functions which all 'enthusiasts' from Paul onwards have ascribed to the 'the Spirit'; for it is 'faith' that transform us inwardly and brings us forth anew.I og med Begivenheden Guds Kærlighed Kristus ind i verden ved mennesket Jesus, er Gud blevet os NÆRVÆRENDE Konkret Virkelighed som Gud Fader (og vi Guds Børn) gennem sin Ånd - Gud Helligånden. Læs fx 1 Kor 2 og 2 Kor 3. Hvis du da oprigtigt ønsker at forstå at kristendommen ikke er dogmatisk rationalisme og intellektualisering som du nedgør kristendommen til. Altså TRO og TROEN er ikke det vi forstår idag ved tro (læs citationsboksen ovenfor) og da slet ikke er TROEN at tro dogmerne (som vi moderne mennesker opfatter tro på - der slet intet har at gøre med Nye Testamentes TROs begreb). Mange Kærlige Hilsner HansKrist Vigtigt at jeg rusker op i jer så I bliver holdt fast på hvad det egentlig drejer sig om og hvordan tingene skal forstås - den religiøse spirituelle åndelige dybdedimension der ligger til grund for næsten al religion - ihvertfald kristendommen. Det er ikke dogmerne kristne tror på - men dogmerne er forsøg på at beskrive hvordan TRO og TROEN skal forstås i en Ny Testamentlig sammenhæng som vi finder dette hos Paulus og de første kristne. TRO og TROEN dækker over TROsBEGIVENHEDEN GUDS KÆRLIGHED KRISTUS: udgydt i vore Hjerter gennem Helligånden: den Gud Helligåndens (Guds Ånd) Ny Væren og Virke/Virkelighed ind i verden ved mennesket Jesus der grundlægger de nye kristne religiøse spirituelle åndelige samfund - menigheder og senere bliver ophav til kirkerne. -0-0-0- Det kræver stor mod og et rigtig godt HUMØR (stor EKSTATISK inspiration og entusiasme og begejstring) at holde fast i de her forhold og forstå hvad det hele drejer sig om. Uden EKSTATISK BEGEJSTRING og EKSTATISK INSPIRATION og INTUITION og MOTIVATION og EKSTATISK ENTUSIASME kan man ikke forstå og skrive om kristendommen - hvad det vil sige at være grebet af Gud i Begivenheden Guds Kærlighed Kristus - udgydt i vore Hjerter gennem Helligånden. Faith is the 'mighty creative thing' in us and the strongest of affects, most closely akin to the Greek 'enthusiasm' It even takes over all the functions which all 'enthusiasts' from Paul onwards have ascribed to the 'the Spirit'; for it is 'faith' that transform us inwardly and brings us forth anew.
_________________________
Det kan ikke være Gud, for han har kaldet jer til frihed i Kristus. Pas på!
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45084 - 08/05/2025 13:12
Re: Religioner globalt set
[Re: Hanskrist]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Hej Hanskrist, jeg respekterer fuldt ud din form for kristendom, men jeg ser ikke, at den har almen tilslutning blandt klodens ca. 2.382.750.000 kristne.
Har du et gæt på, hvor mange procent kristne, der er kristne ligesom dig?
Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45085 - 08/05/2025 15:32
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Buddhismen Buddhismen er mangesidig - er også filosofisk - men har fokus på medfølelse, visdom og meditation. Der er lidelse, men lidelsen har en årsag, og der er en vej ud af lidelsen: meditation.
Grundlaget for buddhismen er læren om De Fire Ædle Sandheder: De Fire Ædle Sandheder 1. I livet findes stress og ubehag (dukkha). 2. Dukkha skyldes trang og længsel. 3. Dukkha kan udslukkes. 4. Vejen til udslukkelsen er Den Ædle Ottefoldige Vej
Indsigten i disse sandheder kaldes opvågning.
Den Ædle Ottefoldige Vej Alle former af buddhisme er fokuseret på Den Ædle Ottefoldige Vej), der altså er den sidste af de fire ædle sandheder. Den Ædle Ottefoldige Vej består af otte elementer: 1. Ret forståelse 2. Ret tænkemåde 3. Ret talemåde 4. Ret handlemåde 5. Ret levemåde 6. Ret bestræbelse 7. Ret bevidsthedskontrol 8. Ret koncentration
Karma Ordet karma betyder "handling". Buddha sagde, at karma er "hensigt". Ved at have noget til hensigt, skaber man karma med sin krop, sin tale og sit intellekt. Man er selv ejer af sine handlinger, arving til sine handlinger, født af sine handlinger, relateret gennem sine handlinger - hvad end man handler godt eller ondt.
Nirvana Nirvana er en tilstand, som opnås ved overskæring af de ti lænker: 1. Identitetssyn 2. Tvivl på Buddha 3. Asketiske eller rituelle regler 4. Sensuelt begær 5. Ond vilje 6. Ønske om materiel genfødsel 7. Ønske om immateriel genfødsel 8. Indbildskhed 9. Rastløshed 10. Uvidenhed
Nirvana beskrives med ordene: Ikke længere fortryllet af form, af følelse, af opfattelse, af forestillinger, af bevidsthed, bliver [man] stilnet. Ved at være stilnet, bliver man fuldt frigivet.
Med fuld frigivelse kommer viden om, at man er fuldt frigivet: (Gen)fødsel er endt, det hellige liv er fuldført, opgaven er løst. Der er intet yderligere i denne verden.
Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45086 - 08/05/2025 23:07
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 3472
Sted: Nørresundby
|
|
Arne:
Hej Hanskrist, jeg respekterer fuldt ud din form for kristendom, men jeg ser ikke, at den har almen tilslutning blandt klodens ca. 2.382.750.000 kristne.
Har du et gæt på, hvor mange procent kristne, der er kristne ligesom dig? 2.380.000.000 er kristne som jeg er det 2.750.000 er dogmatiske kristne som du refererer og beskriver det. Altså kun 0,12% - en ubetydelig lille del - men de fylder lidt for meget i mediebilledet. Vi andre er personlige kristne med et inderligt forhold til Gud - hvor vi lever i Bøn og samtaler med Gud i Kristus Jesus gennem Ånden (Guds Ånd (eller Helligånden) - se 1 Kor 2 i citationsboksen nedenfor). Hele vores liv er forandret i Kristus hvor Gud er kommet os nær gennem sin Ånd - Helligånden. Vi tænker ikke om tingene som du har refereret det. Dette overlader vi til de der intellektualiserer og rationelt dogmatisere kristendommen hvor de glemmer at kristne har et inderligt personligt forhold til Gud gennem Kristus Jesus der betyder alt for dem, fordi her er Gud kommet os nær (nærværende konkret virkelighed) gennem sin Ånd - Helligånden - som vi har. Her (i Kristus Jesus) kan vi tale med Gud, som vores Fader og vi Guds Børn, gennem Bønnen som Helligånden formidler det for os. Vi intellektualiserer og dogmatisere ikke vores kristne TRO - da det er et eksistentielt HJERTE ÅNDELIGT anliggende for os at kende Gud igennem Guds Kærlighed Kristus. Det er for os Livets Centrum - vort LIVS COR CENTER HJERTE - det HELLIGSTE af alt - hvor vores liv udformes "i Kristus" på forunderlig magisk vis i et Åndens samspil med Gud (hvor Bøn spiller selvsagt en central rolle). Nøjagtig som Jungs Psykologi har ført klinisk empirisk bevis herfor i et samspil mellem mennesket og det ubevidste og Jung elskede derfor 1 Kor 2. Jung blev spurgt om han var troende, han svarede efter en længere pause, "No - because I KNOW". Alle kristne er personlige kristne og kun ganske ganske få intellektualiserer kristendommen på dogmatisk vis som du refererer det (0,12% kun). Kristendommen kan ikke intellektualiseres - det er nemlig et religiøst - åndeligt spirituelt - ubetinget anliggende af ultimativ personlig eksistentiel betydning for os, et hjerte anliggende vores mund løber over med og som vi vidner om hvor meget betyder for os. Nøjagtig som jeg gør det - skriver alle mine indlæg. Kristendommen hviler på et personligt forhold til Gud i Kristus gennem Helligånden - gennem Guds Ånd som vi har. 1 Kor 2:
Hvad intet øje har set og intet øre hørt,
og hvad der ikke er opstået i noget menneskes hjerte,
det, som Gud har beredt for dem, der elsker ham,
det har Gud åbenbaret for os ved Ånden. Thi Ånden ransager alt, selv Guds dybder. For hvem ved, hvad der bor i mennesket, undtagen menneskets egen ånd? Således ved heller ingen anden end Guds ånd, hvad der bor i Gud. Vi har ikke fået verdens ånd, men Ånden fra Gud, for at vi skal vide, hvad Gud i sin nåde har givet os. Og om dette taler vi ikke med ord, som menneskelig visdom har lært os, men med ord, som Ånden har lært os, og vi tolker det åndelige for åndelige.
2 Kor 3:
I er et Kristus-brev, der er blevet til ved vores tjeneste, ikke skrevet med blæk, men med den levende Guds ånd, ikke på tavler af sten, men i hjerter, på tavler af kød og blod.
En sådan tillid har vi til Gud ved Kristus. Ikke at vi af os selv duer til at udtænke noget, som kom det fra os selv; at vi duer til noget, skyldes Gud, som også har gjort os duelige til at være tjenere for en ny pagt, ikke bogstavens, men Åndens; for bogstaven slår ihjel, men Ånden gør levende. Mange Kærlige Hilsner HansKrist PS: At du sådan opstiller og gennemgår religioner side om side - som om de kunne vejes og måles på samme vægt - viser at du ikke er religiøs overhovedet. Hvilket du afslører ved at du tror du kan sætte dig ud over det religiøse og bedømme og sammenligne religionerne. Men mennesket står ikke udenfor det religiøse - kan ikke sætte sig ud over det religiøse uden selv at gøre sig til Gud - og intet er dog mere trist end dette ateistiske projekt.
_________________________
Det kan ikke være Gud, for han har kaldet jer til frihed i Kristus. Pas på!
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45087 - 09/05/2025 00:23
Re: Religioner globalt set
[Re: Hanskrist]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Hanskrist, det er jo flot, hvis du har ret i, at der blandt kristendommen følgere: 2.382.750.000 er 2.380.000.000, der er kristne på samme måde, som dig, og kun 2.750.000, der ikke er det.
Jeg er ikke klar over, hvem den sidste gruppe er, men det kan jo ikke være hverken katolikkerne eller de kulturkristne, for begge de to gupper er jo mange flere. Kan du specificere, hvem de 2.750.000 er?
Når du skriver:
Kristendommen hviler på et personligt forhold til Gud i Kristus gennem Helligånden - gennem Guds Ånd som vi har. betyder det så, at du tager afstand fra kristne dogmer om eksistens efter døden?
Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45089 - 10/05/2025 16:43
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Sikhismen Sikhismen tror på lighed mellem alle mennesker og afviser diskrimination på basis af kaste, tro og køn. Sikhismen er en monoteistisk religion. I sikhismen er Gud formløs, tidløs, usynlig, universel, allestedsnærværende og uendelig.
Sikher tror på, at før skabelsen var alt, hvad der eksisterede: Gud og Guds vilje. Da Gud ville det, blev hele kosmos skabt. Fra disse begyndelser nærede Gud fristelsen og tilknytningen til den menneskelige opfattelse af virkelighed.
Mens en fuld forståelse af Gud ikke kan opnås af mennesker, beskrives Gud som "ikke fuldstændig ukendelig". Gud er allestedsnærværende i alle skabelser og kan ses overalt af "de vækkede". Gud skal ses fra et menneskes "indre øje", eller "hjerte": Tilhængere skal meditere, da dens strenge anvendelse tillader tilstedeværelsen af kommunikation mellem Gud og mennesker. Gud har intet køn i sikhismen.
Stræben efter frelse: Sikhismens lære er ikke bygget på en endelig destination som himmerige eller helvede, men på "en spirituel forening med Gud" hvilket resulterer i frelse. De centrale forhindringer for opnåelse af frelse er sociale konflikter og en tilknytning til jordiske sysler, som forpligter mænd og kvinder til en endeløs cyklus af fødsel – reinkarnation.
I sikhismen menes indflydelsen fra ego, vrede, grådighed, tilknytning og lyst - kendt som de Fem Onder - at være særligt ondartede. De, som er sårbare overfor de Fem Onder, lider den skæbne at blive separerede fra Gud, og situationen kan kun afhjælpes efter intensiv hengivenhed.
Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45090 - 11/05/2025 19:58
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Jødedommen Så vidt, jeg har forstået, er jødedommen ikke en religion, man kan konvertere til, men alene én, man kan fødes ind i. At indgå en pagt med jødernes Gud (som kristne og muslimer jo mener også er den eneste Gud) ser ud til at være et gennemgående træk: Eksempler: Abraham skulle alligevel ikke ofre sin førstefødte søn, Isak. Redningen af Lot og familie fra udslettelsen af Sodoma og Gomorra. Afskæring af jødiske drengebørns forhud. Moses beordres af Gud ved den brændende tornebusk til handlinger i Egypten. Moses møder Gud på Sinaibjerget og får de 10 Bud (ifølge Jødisk Informationscenter):
1. Jeg er Herren, din Gud, som har ført dig ud af Ægyptens land, af trældommens hus. 2. Du må ikke have andre guder for mit åsyn. Du må ikke gøre dig nogen form eller noget billede af, hvad der er i himlen forover, og hvad der er i jorden forneden, og hvad der er i vandet under jorden. Du må ikke kaste dig ned for dem og ikke tjene dem, for jeg, Herren, din gud, er en nøjeregnende Gud, der erindrer fædrenes synd af hensyn til børnene til tredje led, dersom de hader mig. Men som vier kærlighed over for tusinde led, dersom de elsker mig og holder mine bud. 3. Du må ikke udtale Herren, din Guds navn forfængeligt, for Herren vil ikke lade den være ustraffet, som udtaler Hans navn forfængeligt 4. Kom sabbat’en i hu, at du helliger den. Seks dage skal du virke og gøre alt dit arbejde, men den syvende dag skal være sabbat for Herren, din Gud. Da skal du ikke gøre noget arbejde, hverken du eller din søn eller din datter eller din tjener eller din tjenestekvinde eller dit kvæg eller din fremmede, som er i dine porte, for på seks dage skabte Herren himlen og jorden, havet og alt, hvad der er deri, og på den syvende dag hvilede Han. Derfor velsignede Herren sabbat’en og Han helligede den. 5. Ær din far og din mor, for at du skal leve længe i det land, som Herren, din Gud, giver dig. 6. Du må ikke myrde. 7. Du må ikke bryde ægteskab. 8. Du må ikke stjæle. 9. Du må ikke aflægge falsk vidnesbyrd mod din næste. 10. Du må ikke begære din næstes hus; du må ikke begære din næstes hustru, hans tjener eller hans tjenestekvinde, hans okse eller hans æsel eller noget, der tilhører din næste. Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45091 - 12/05/2025 20:15
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Bahá’í Bahá’í-troen begyndte 1863 i Persien. Bahá'í religionen har egne hellige skrifter. En grundlæggende komponent er troen på Gud. Religionen har ingen præster eller kirker, men bygninger udelukkende til Guds tilbedelse. Centralt tema i Bahá'í religionen er at Jorden er ét land og menneskeheden dets indbyggere. Der er i dag bahá'íer i 191 lande og 46 uafhængige territorier. I Danmark er der ca. 330 bahá'íer. Etisk og social lære: • Menneskeslægtens enhed. • Selvstændig søgen efter sandhed. • Lige muligheder og rettigheder for mand og kvinde. • Religionernes essentielle enhed. • Overensstemmelse mellem religion og videnskab. • Religion skal være årsag til kærlighed og enighed. • Afskaffelse af alle fordomme, som f.eks. racemæssige, religiøse eller politiske. • Universel skolegang skal være obligatorisk og tilgængelig for alle. • Indførelse af et universelt hjælpesprog. • Løsning af de økonomiske spørgsmål gennem åndelig forståelse. • Oprettelse af den største fred. • Opbygning af en international domstol.
Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45092 - 14/05/2025 19:34
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Jainisme Jainismen blev grundlagt i det 6. århundrede f.Kr. i det nordøstlige Indien. Den lægger vægt på ikke-vold, sandhed, afholdenhed, og flerdimensionalitet af sandhed.
Trods at være rodfæstet i Indien, har Jainisme også fundet tilhængere i andre dele af verden, herunder Nordamerika og Europa. Dette er primært sket gennem indiske diaspora-samfund. Med fremkomsten af internettet og sociale medier har Jainismens budskaber nået ud til et globalt publikum.
Jainismens tre hovedsøjler er: ikkevold, askese og afvisning af ethvert forenklet eller ensidigt syn på sandhed og virkelighed.
Centralt i jainismen står i mennesket adskillelsen af menneskets sjæl og ikke-sjæl, der gennem talrige genfødsler fører til ”befrielse”.
Jainismens syn på sandhed og virkelighed er det foreløbig ikke lykkedes mig at få et klart billede af – heller ikke på Religion.dk. Jeg har dog forstået, at verden i jainismen ikke er skabt af nogen Gud, men er evig.
Det kunne være skønt, om nogen med viden, der læse dette, ville bidrage Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45093 - 15/05/2025 15:30
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Shinto Shintoisme, en traditionel japansk religion, er et komplekst og mangfoldigt trossystem, der har udviklet sig over tusindvis af år. Shinto har intet dogme, moralkodeks eller noget helligt skrift.
Shinto har forklaringer på tilværelsens grundlæggende spørgsmål, der i sin mytologi består af naturånder og af forfædre. I Shinto har den praktiserende mulighed for at komme i "kontakt" med kami: ophøjede væsener, spændende fra deciderede gudefigurer til væsener med særlige attraktive værdier. Kami, der er centralt for shinto, bebor de templer, der er centrale for religionen. Tilbedelsen af kami via altre er en af de ældste og mest gennemgående former for shinto-dyrkelse. Shinto-altret i de japanske hjem kaldes kamidana.
Alterdyrkelse har altid været en del af Japans historie og det vedbliver at være hovedstrømningen inden for shinto. Folketroen er den varierede og fragmenterede del af shinto, der omhandler tro på ånder og guder. Den indeholder elementer som åndebesættelse og shamansk healing. Traditionerne er blandet med taoistiske, buddhistiske og konfucianistiske elementer.
Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45095 - 17/05/2025 16:34
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Caodaisme Caodaisme - også benævnt Cao Dai - startede i Vietnam i 1926 og er en unik blanding af buddhisme, kristendom, islam, konfucianisme og taoisme. (Se Konfucionisme - Taoisme) Der er også mindre mindre indslag fra teosofi og okkultisme.
Cao Dai tiltrækker mange ved at fremme budskaber om fred, tolerance og universel kærlighed, der går på tværs af religiøse grænser. Dens unikke blanding af øst og vest samt gammelt og nyt, har gjort Cao Dai til en bemærkelsesværdig repræsentant for den menneskelige ånd og et klart eksempel på, hvordan religion kan forene snarere end adskille. Det er et vigtigt studium i en verden, der fortsat kæmper med religiøs og kulturel splittelse.
Den opstod i en af de mange vietnamesiske miljøer som var under indflydelse af den franske kultur og forlod elementerne fra sen-taoismen til fordel for moderne og vestlige former for spiritisme.
Tilhængerne engagerer sig i etiske aktiviteter såsom bøn, tilbedelse af forfædre, ikke-vold, og vegetarisme, med det mål at komme op til Guds himmelrige i himlen og opnå frihed fra cyklussen af liv og død.
Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45096 - 18/05/2025 16:47
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Denne tråd indeholder så, hvad jeg har hæftet mig ved i Claus Bermanns: De 10 største religioner i verden - og han afslutter med ordene:
De 10 største religioner i verden repræsenterer ikke kun en bred mangfoldighed af overbevisninger og praksisser men også en fælles tråd af menneskelig stræben efter mening, formål og forbindelse. Fra kristendommens vidtrækkende indflydelse til de mere regionalt centrerede trosretninger som shintoisme og jainisme, er det tydeligt, at tro spiller en central rolle i vores kollektive liv og identitet. I en verden, der bliver mere forbundet, men også mere kompleks, fremhæver denne oversigt vigtigheden af forståelse, respekt og dialog mellem forskellige trosretninger. Ved at anerkende vores fælles menneskelighed og de værdier, der binder os sammen, kan vi bygge broer og fremme en mere empatisk og samarbejdende global kultur. Det er en påmindelse om, at uanset vores individuelle veje, søger vi alle en form for åndelig forståelse og tilknytning i vores liv. Jeg hæfter mig ved:
Tro spiller en central rolle i vores kollektive liv og identitet. Fælles tråd af menneskelig stræben efter mening, formål og forbindelse. Vigtigheden af forståelse, respekt og dialog mellem forskellige trosretninger. Der fører Claus Bermann til konklusionen:
Ved at anerkende vores fælles menneskelighed og de værdier, der binder os sammen, kan vi bygge broer og fremme en mere empatisk og samarbejdende global kultur. Tænk om vi kunne nå til enighed om denne konklusion. Det ville være vidunderligt – synes jeg.
Jeg har en enkelt kommentar: Der er vist ikke en eneste religion, der indeholder den forestilling, at det enkelte menneske udslettes totalt, når det dør. Det undrer mig.
Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45097 - 20/05/2025 15:45
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Dette, at vore religioner ikke forestiller sig vi menneskers totale udslettelse ved døden - i modsætning alt andet levende - det siger mig noget om vores selvforherligende selvforståelse. Hvorfor så ikke også forestille sig, at f.eks. græsplanter har en fortsat eksistens efter deres død?
Naturvidenskabens syn er jo, at alt dødt kun "overlever" i form af de atomer, det bestod af i dødsøjeblikkket, og som jo oftest "spredes for alle vinde". Hvorfor skulle Homo sapiens så være en særligt priviligeret undtagelse?
Jeg kan kun få øje på ét sver: Vi mennesker er ikke i stand til at opfatte os selv på en objektiv måde. Vi har følelser, der spærrer. Alt andet levende må gerne dø og forsvinde - blot ikke os selv 
Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
#45098 - 22/05/2025 19:22
Re: Religioner globalt set
[Re: Arne Thomsen]
|
veteran
|
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 5480
Sted: Sydsjælland
|
|
Hverken jødedommen, kristendommen eller islam kan siges at fremme en ny global kultur præget af empati og samarbejde religionerne imellem. Hvor mange menneskeliv kristendommens korstog og dens senere interne 30 års krig har kostet, og hvad tilsvarende islams: Islamisk Stat samt hinduismens strid med Pakistans islam har kostet - det er jo ikke til at holde ud at tænke på.
Så meget mere glædeligt er det jo at se, nyere religioner som: caodaismen, jainismen, bahá'í og sikhismen, der alle tager afstand fra religiøse fjendtligheder.
Det får mig til at tænke på, om det er religionernes stiftere, eller om det er de efterfølgende præsteskabers magtbegær, der er fjendtlighedernes årsag i de aggressive religioner.
Men det får mig også til at tænke på, om det er det stadig mere globale verdenssyn, der præger de nyere religioner i en mere fredelig retning.
Arne
|
Top
|
Svar
Citer
|
|
|
annonce
|
|