logo
Side 4 af 7 < 1 2 3 4 5 6 7 >
Nyt svar
Tråd valgmuligheder
#12110 - 31/01/2012 17:01 Re: Stædige Arne fortsætter sine mistolkninger. [Re: Arne Thomsen]
Anonym
Uregistreret

Kære Arne,

Spændende emne.

Jeg tænker ofte, at kroppen selv er kroppens bedste læge, hvis den får de optimale betingelser. Og tænk at den mentale tilstand er så afgørende! - Hvilke vidunderlige ressourcer vi mennesker har latent i os selv.

Tak for dine bidrag til et spændende emne, der måske får lov til at udvikle sig til en lige så spændende diskussion, hvis alle kan samle næseborene om sagen smiler

'Troen kan flytte bjerge - og helbrede'.

Fred,
Thomas
Top Svar Citer
#12111 - 31/01/2012 17:03 Kærlighed [Re: Arne Thomsen]
Thomas
Uregistreret

Kære Arne,

Spændende emne.

Jeg tænker ofte, at kroppen selv er kroppens bedste læge, hvis den får de optimale betingelser. Og tænk at den mentale tilstand er så afgørende! - Hvilke vidunderlige ressourcer vi mennesker har latent i os selv.

Tak for dine bidrag til et spændende emne, der måske får lov til at udvikle sig til en lige så spændende diskussion, hvis alle kan samle næseborene om sagen smiler

'Troen kan flytte bjerge - og helbrede'.

Fred,
Thomas
Top Svar Citer
#12113 - 31/01/2012 20:53 Re: Stædige Arne fortsætter sine mistolkninger. [Re: Anonym]
Simon Offline
bor her
Registeret: 04/04/2008
Indlæg: 700
"Spændende emne".

- Ja det er rigtig spændende, det her...;)

"Jeg tænker ofte, at kroppen selv er kroppens bedste læge, hvis den får de optimale betingelser. Og tænk at den mentale tilstand er så afgørende! - Hvilke vidunderlige ressourcer vi mennesker har latent i os selv".

- Det afhænger så sandelig af hvilken form for sygdom vi taler om - har du svær lungebetændelse, blir du skam ikke rask p.a. suggestion, men ved penicillin/antibiotikabehandling, i nogle tilfælde intravenøst. Man ku' nævne vældig mange svære sygdomme hvor ingen ville være istand til at snyde sig selv rask, fordi kroppen (lymfocytterne) netop ikke selv ka' klare skærene - og her hjælper kærligheden kun på humøret!
Så er der influenza og den slags, hvor vi ka' stå på hovedet, drikke toddys, synge salmer og hara krishna en hel uge eller lade helt være i 7 dage, resultatet er det samme. Man ka' så stimulere humøret og fjerne fokus lidt fra symptomerne på forskellig vis, men det er så individuelt.

Kroppens immunforsvar er imidlertid en eminent læge, al den tid fremmedlegemer i blodet ikke overstiger kapaciteten.

mvh
Simon


Redigeret af Simon (31/01/2012 20:55)
Top Svar Citer
#12118 - 01/02/2012 10:18 Re: Kærlighed [Re: Arne Thomsen]
Arne Thomsen Online   content
medlem af støtteforeningen
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1749
Sted: Sydsjælland

Måske det var værd at pege på, at Informations læsere også har kommenteret artiklen: Din egen medicin.
Kommentarerne kan ses her (for neden):
http://www.information.dk/291834#

Arne.
Top Svar Citer
#12119 - 01/02/2012 12:04 Mere vildledning fra Arne. [Re: Arne Thomsen]
ole bjørn Offline
medlem af støtteforeningen
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 1475
Sted: Sverige/Danmark

Hvorfor er det værd at pege på, Arne? Mener du at kommentarer fra tilfældige lægfolk gør din kærlighedspåstand mere "sand" eller af større videnskabelig værdi, end hvad forskere har fundet i deres undersøgelser af placebo effekten. griner
Top Svar Citer
#12120 - 01/02/2012 12:41 Re: Kærlighed [Re: Arne Thomsen]
Thomas
Uregistreret

Kære Arne,

Jeg finder følgende citater fra artiklen, der understøtter de tanker, som dine skriverier her i tråden har inspireret mig til at få:

Citat:
Den er stadig en gåde, men i dag ved vi, at placeboeffekten findes, og at den er mere end indbildningskraft. Vi ved endda, at den virker bedre, end den nogensinde har gjort. Det er en kraft, der er i os, og som kan skabe ændringer i hjernen, lindre smerter, hjælpe depressive, alzheimerpatienter og parkinson-ramte.

(Jeg har fremhævet).

Og her er en kontekst for at bruge ordet "kærlighed":

Citat:
»Dybest set handler det om kærlighed,« sagde hun.

»Det lyder måske lidt højstemt, men jeg tror, det er det, det handler om. At man ikke har tid til mennesket og ikke skaber relationen.«

Det kunne måske lyde som et synspunkt, der kun kunne forekomme i den såkaldte alternative medicin, men da jeg et par dage senere taler med en hårdkogt naturvidenskabskvinde – speciallæge i psykiatri, ph.d.-studerende ved Aarhus Universitetshospital Lone Fjordback – er meldingen overraskende enslydende. Hun forsker i yogaens og mindfulnessens helbredende egenskaber i forbindelse med moderne lidelser som kronisk stress. Og for hende handler det dybest set også om kærlighed. Relationen mellem patienten og systemet og relationen til sig selv og sine nærmeste.

»Jeg lærer folk at have bedre relationer til sig selv og andre. Jeg lærer dem at relatere mere empatisk,« siger hun. »Og det hjælper dem. Det kan vi se.«

(Jeg har fremhævet).

HVOR ER DET SMUKT!

Fred,
Thomas
Top Svar Citer
#12121 - 01/02/2012 13:10 Og vildledning fra hykleren Thomas. [Re: Anonym]
ole bjørn Offline
medlem af støtteforeningen
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 1475
Sted: Sverige/Danmark

Det fremhævede citat er journalistens fortolkning.

Lone Fjordback taler kun om empati.

Men hendes opfattelse er ikke sammenfaldende med den internationale forskning i placebo effekt.

Så Arne og Thomas og journalisterne gør sig skyldige i både "cherry picking", citatfusk og bevidst vildledning.

Som sådan adskiller Arnes og Thomas' indlæg sig ikke fra deres normale uvederhæftige udgydelser.

griner
Top Svar Citer
#12123 - 01/02/2012 13:40 Re: Kærlighed [Re: ole bjørn]
Arne Thomsen Online   content
medlem af støtteforeningen
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1749
Sted: Sydsjælland

Det eneste, man virkelig kan stole på, er ordene fra Autoriteten Ole!

Han ved alt, hvad der er værd at vide, og alt andet, såsom en avis' læserkommentarer, er blot spild af tid, "cherry picking", citatfusk og bevidst vildledning.

Lad os bøje os i støvet for autoriteten Ole - holde kæft - og høre efter! engel

Arne blinker


Redigeret af Arne Thomsen (01/02/2012 13:47)
Top Svar Citer
#12124 - 01/02/2012 14:33 Atter en smædeskrivelse fra Arne Thomsen. [Re: Arne Thomsen]
ole bjørn Offline
medlem af støtteforeningen
Registeret: 30/03/2008
Indlæg: 1475
Sted: Sverige/Danmark

Endnu engang forsøger Arne at ironisere over, at jeg viderebringer resultaterne fra den videnskabelige forskning, i stedet for som han selv at bedrive citatfusk i stor stil for at fremme sine egne fantasier.

At det sker kun 3 dage efter, at han i dette link;

http://www.trosfrihed.dk/debat/ubbthreads.php/topics/12083/Re_Dagens_bekraeftelse.html#Post12083,

højtideligt forsikrer os om, at "Jeg melder mig, som en der vil stræbe efter at undlade "manden" og i stedet sigte efter "bolden"." Hvormed han mener, at undlade personlig nedrakning, som han fremhæver.

Hykleriet er tydeligt her, så det er jo ikke så underligt, at han har forbrødret sig med hykleren og smædeskriveren Thomas i forsøget på at miskreditere videnskaben til fordel for deres personlige overtro.

For Arnes vedkommende handler det om, at et stykke bemalet træ har fyldt ham med en universel "kærlighed til verden og menneskene," mens Thomas tror på et falsk "urevangelium", der fremstiller Jesus som afholdsmand og vegetar, hvor NT fortæller, at han drak vin og spiste både lam og fisk og anbefalede slagtning af fedekalve. griner

Enhver må drage deres egne konklusioner af disse fakta.

Mvh

Ole Bjørn :o)
Top Svar Citer
#12125 - 01/02/2012 15:24 Re: Kærlighed. [Re: ole bjørn]
Arne Thomsen Online   content
medlem af støtteforeningen
Registeret: 16/04/2008
Indlæg: 1749
Sted: Sydsjælland

Og jeg, som lige troede, at jeg havde fundet ud af at imødekomme Oles ønsker.

Gad vide hvad jeg mon har skrevet forkert blinker

Arne.


Redigeret af Arne Thomsen (01/02/2012 15:37)
Top Svar Citer
Side 4 af 7 < 1 2 3 4 5 6 7 >



Nyeste indlæg
Confessions of Vesten
af treram
23/05/2012 05:56
Den Evige Filosofi
af Arne Thomsen
21/05/2012 15:19
Konfirmationsalderen
af Zenia
19/05/2012 13:32
Historien om syndfloden
af Simon
17/05/2012 21:59
Faktisk virkelighed
af Simon
16/05/2012 16:21
Søg pÃ¥ Google
Tilpasset søgning
Hvem er online?
2 registrerede Arne Thomsen, RoseMarie 2 gæster og 10 søgemaskiner online.
Key: Admin Global Mod Mod
(visninger)Populære tråde
Spirituel omsorg 199487
Et andet syn 159599
Jesu ord 115940
MENNESKENE HAR SÅ MANGE MÆRKELIGE TING FOR 55506
Jesu bud 46136